2015 Class AA Sections - Your Predictions!

Discussion of Minnesota Girls High School Hockey

Moderators: Mitch Hawker, east hockey, karl(east)

MNHockeyFan
Posts: 7029
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

2015 Class AA Sections - Your Predictions!

Post by MNHockeyFan » Mon Feb 02, 2015 11:19 am

Sectional playoffs are starting this week, and with them come our traditional Prognosticator Contests, something we’ve done for the past four years now. I agreed with your regular season host (sinbin) to get this started, as he’s busy with other things right now. Once the games begin, the plan is for him to take over and do the tracking and post the updates.

Once again we’ll have separate contests for Class AA and A and use the same rules for determining our winners. Feel free to enter either Class AA or A – or both – of these separate contests. This thread is AA only – Class A will be posted separately later on today, but these rules will apply to both:

1. Post your predicted scores of each section’s two semifinal games and its final game by the indicated posting deadline for each section. These deadlines are shown in large bold type atop each section listed below. Participants will post their predictions for 3 games in each of the 8 sections, or 24 games in all. Note that we will NOT be posting predictions for the quarterfinal games, but in effect you are picking the winners for the quarterfinal games by having to identify the four teams that make each section’s semi’s (sounds a little complicated, but it’s not – see sample below!).

2. OK to post your predictions for the various sections separately as long as you post each one by its due date. Note that the first due date (for 1AA) is Wednesday February 4th at 6:45PM. The deadline for Section 3AA is also on Wednesday - but at 7:00PM - so make sure you have your predictions posted for at least these two sections by early Wednesday evening.

3. Points will be awarded as follows:
1 point for correctly identifying each team that advances to a semifinal round
3 points for predicting the winner of each semifinal game
5 points for predicting the winner of each section final game
2 bonus points for each correct score

Without any correct scores each section has a maximum of 15 points. With everything perfect (including getting the scores of all three games right) each section has a 21 point maximum. Last year’s AA winner, D6 Girls Fan, finished with 107 points which averaged out to 13.4 points per section.

Please use this format - here is a sample posting for Section 1AA:

1AA
#1 Lakeville South 1, #4 Dodge County 0
#2 Lakeville North 1, #3 Rochester John Marshall 0
#1 Lakeville South 1, #2 Lakeville North 0

Please note that as of the time of this opening post the seeding of Sections 4AA and 5AA have not been completed. Please feel free to first post your picks for the other five sections which have been seeded (as shown below) and then check back daily for the missing three, which will be added to this post as those seedings take place.

Here are the brackets and posting deadlines (in bold font) for each section:

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM

Upper Bracket
#1 Lakeville South
#8 Rochester Mayo

#4 Dodge County
#5 Farmington

Lower Bracket
#3 Rochester John Marshall
#6 Rochester Century

#2 Lakeville North
#7 Owatonna


2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eden Prairie
#8 BYE

#4 Bloomington Jefferson
#5 Holy Family/Waconia

Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen
#6 Shakopee

#2 Edina
#7 Prior Lake


3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eagan
#8 Woodbury or #9 Rosemount

#4 East Ridge
#5 Park

Lower Bracket
#3 Eastview
#6 Apple Valley

#2 Hastings
#7 Burnsville


4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray
#8 BYE

#4 Stillwater
#5 White Bear Lake

Lower Bracket
#3 Roseville
#6 Tartan

#2 Cretin-Derham Hall
#7 North St. Paul


5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Centennial
#8 Anoka or #9 Rogers

#4 Champlin Park
#5 Irondale

Lower Bracket
#3 Mounds View
#6 Coon Rapids

#2 Blaine
#7 Spring Lake Park


6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka
BYE

#4 Hopkins
#5 Benilde-St. Margaret's

Lower Bracket
#3 Wayzata
#6 Armstrong/Cooper

#2 Maple Grove
#7 North Metro


7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman
#8 Cambridge-Isanti

#4 Forest Lake
#5 Duluth

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway
#6 St. Francis/North Branch

#2 Andover
#7 Cloquet-Esko-Carlton


8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau
#8 Bemidji or #9 Brainerd

#4 River Lakes
#5 North Wright County

Lower Bracket
#3 Sartell-Sauk Rapids
#6 Moorhead

#2 Buffalo
#7 St. Cloud


Best of luck to all the players and coaches!

Edit #1: Teams for 8AA Lower bracket added.
Edit #2: Sections 4AA and 5AA added.
Last edited by MNHockeyFan on Mon Feb 02, 2015 9:03 pm, edited 1 time in total.

Sparlimb
Posts: 1872
Joined: Tue Feb 05, 2002 7:11 am

Re: 2015 Class AA Sections - Your Predictions!

Post by Sparlimb » Mon Feb 02, 2015 8:36 pm

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM

Upper Bracket
#1 Lakeville South
#8 Rochester Mayo

#4 Dodge County
#5 Farmington

Lower Bracket
#3 Rochester John Marshall
#6 Rochester Century

#2 Lakeville North
#7 Owatonna

Semis:
Dodge County over Lakeville South 4-3 2 OTs
Lakeville North over Rochester-JM 4-1

Finals:
Lakeville North over Dodge County 3-1


2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eden Prairie
#8 BYE

#4 Bloomington Jefferson
#5 Holy Family/Waconia

Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen
#6 Shakopee

#2 Edina
#7 Prior Lake

Semis:
Eden Prairie over Bloomington Jefferson 3-1
Edina over Chaska/Chanhassen 5-2

Finals:
Sorry EPDad
Edina over Eden Prairie 4-3 3 OTs


3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eagan
#8 Woodbury or #9 Rosemount

#4 East Ridge
#5 Park

Lower Bracket
#3 Eastview
#6 Apple Valley

#2 Hastings
#7 Burnsville

Semis:
Eagan over Park 4-2
Eastview over Hastings 2-0

Finals:
Eagan over Eastview 6-2


4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray
#8 Bye

#4 Stillwater
#5 White Bear Lake


Lower Bracket
#3 Roseville
#6 Tartan

#2 Cretin-Derham Hall
#7 North St Paul

Semis:
Hill-Murray over Stillwater 3-1
Cretin-Derham Hall over Roseville 2-1

Finals:
Hill-Murray over Cretin-Derham Hall 4-2


5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Centennial
#8 Anoka/#9 Rogers

#4 Champlin Park
#5 Irondale

Lower Bracket
#2 Blaine
#7 Spring Lake Park

#3 Mounds View
#6 Coon Rapids

Semis:
Centennial over Irondale 5-1
Blaine over Mounds View 4-3 6 OTs

Finals:
Blaine over Centennial 3-0


6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka
BYE

#4 Hopkins
#5 Benilde-St. Margaret's

Lower Bracket
#3 Wayzata
#6 Armstrong/Cooper

#2 Maple Grove
#7 North Metro

Semis:
Minnetonka over Hopkins 3-2
Wayzata over Maple Grove 5-4 5 OTs

Finals:
Minnetonka over Wayzata 4-1


7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman
#8 Cambridge-Isanti

#4 Forest Lake
#5 Duluth

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway
#6 St. Francis/North Branch

#2 Andover
#7 Cloquet-Esko-Carlton

Semis:
Elk River over Duluth 5-1
Grand Rapids over Andover 4-2

Finals:
Elk River over Grand Rapids 6-5


8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau
#8 Bemidji or #9 Brainerd

#4 River Lakes
#5 North Wright County

Lower Bracket
#3 Sartell-Sauk Rapids
#6 Moorhead

#2 Buffalo
#7 St. Cloud

Semis:
Roseau over North Wright County 3-2 2 OTs
Buffalo over Sartell 2-1

Finals:
Buffalo over Roseau 1-0

MNHockeyFan
Posts: 7029
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Post by MNHockeyFan » Mon Feb 02, 2015 9:05 pm

Note: Sections 4AA and 5AA have been added - all sections now complete!

Nordic
Posts: 90
Joined: Wed Nov 24, 2010 11:48 pm

Post by Nordic » Tue Feb 03, 2015 9:52 am

1AA
Upper Bracket
#1 Lakeville South 3
#4 Dodge County 2
Lower Bracket
#3 Rochester John Marshall 2
#2 Lakeville North 5

LN 4 LS 2

2AA -
Upper Bracket
#1 Eden Prairie 5
#4 Bloomington Jefferson 0
Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen 1
#2 Edina 4

EP 3 Edina 2

3AA
Upper Bracket
#1 Eagan 4
#4 East Ridge 1
Lower Bracket
#3 Eastview 3
#2 Hastings 4

Eagan 5 - 2

4AA -
Upper Bracket
#1 Hill-Murray 5
#5 White Bear Lake 1
Lower Bracket
#3 Roseville 2
#2 Cretin-Derham Hall 4

HM 4 - 2

5AA -
Upper Bracket
#1 Centennial 5
#4 Champlin Park 1
Lower Bracket
#3 Mounds View 4
#2 Blaine 2

Centennial 4 -1

6AA
Upper Bracket
#1 Minnetonka 4
#4 Hopkins 1
Lower Bracket
#3 Wayzata 2
#2 Maple Grove 3

MG 3 - 1

7AA
Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman 4
#4 Forest Lake 1
Lower Bracket
#6 St. Francis/North Branch 2
#2 Andover 4

ER 3 - 1

8AA
Upper Bracket
#1 Roseau 4
#5 North Wright County 1
Lower Bracket
#3 Sartell-Sauk Rapids 3
#2 Buffalo 5

Roseau 4 - 1

36Guy
Posts: 384
Joined: Wed Sep 21, 2011 4:14 pm

Post by 36Guy » Tue Feb 03, 2015 11:51 am

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM

Lakeville N 4 RJM 2
Lakeville S 3 Dodge County 2

North 3 South 2

2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Edina 4 Chaska/Chan 2
EP 5 Bloom Jeff 2

Edina 3 EP 2


3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM

Eastview 3 Hastings 2
Eagan 4 East Ridge 2

Eagan 3 Eastview 2


4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

CDH 3 Roseville 2
HM 4 Stillwater 1

HM 4 CDH 2

5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM

Centennial 4 Anoka 1
MV 3 Blaine 2

Centennial 4 MV 2

6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM

Tonka 4 Hopkins 2
MG 4 Wayzata 2

Tonka 3 MG 1


7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM

FL 3 ER 2
GRG 3 Andover 2

FL 3 GRG 1


8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM

Buffalo 3 SSR 2
Roseau 4 River Lakes 0

Roseau 3 Buffalo 1

u12dad
Posts: 97
Joined: Sat Sep 04, 2010 3:06 pm

Post by u12dad » Tue Feb 03, 2015 12:39 pm

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM
LVS 8-0
DC 5-1
RJM 4-2
LVN 4-0

LVS 3-1
LVN 4-2

LVS 3-2

2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM
HF 4-2
CC 5-1
Edina 6-0

EP 6-1
Edina 4-2

EP 3-2

3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM
Eagan 3-0
ER 3-1
Eastview 4-1
Hastings 4-1

ER 2-1
Eastview 3-1

Eastview 3-2

4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM
Stillwater 3-2
Tartan 3-1
CD 6-0

HM 4-1
CD 4-2

HM 3-2

5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM
Cent 5-1
Irondale 4-3
MV 4-1
Blaine 3-1

Cent 3-1
MV 3-2

Cent 2-1

6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM
Hopkins 3-2
Way 4-1
MG 7-0

Mntka 5-2
MG 4-2

MG 4-3

7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM
ER 5-0
FL 3-1
GR 4-1
And 3-1

ER 3-2
And 3-2

ER 3-1

8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM
Ros- 6-0
River 2-1
Sart 3-2
Buff 4-1

Ros 4-1
Buff 4-1

Roseau 3-1

Knight7
Posts: 298
Joined: Fri Jun 01, 2007 7:42 am

Post by Knight7 » Tue Feb 03, 2015 12:40 pm

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM

Upper Bracket
#1 Lakeville South 3
#4 Dodge County 2

Lower Bracket
#3 Rochester John Marshall 1
#2 Lakeville North 4

LS 3-1

2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eden Prairie 4
#4 Bloomington Jefferson 1

Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen 1
#2 Edina 4

Edina 3-1

3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eagan 4
#4 East Ridge 1

Lower Bracket
#3 Eastview 2
#2 Hastings 3

Eagan 3-1

4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray 3
#4 Stillwater 2

Lower Bracket
#3 Roseville 1
#2 Cretin-Derham Hall 4

C-DC 3-2

5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Centennial 3
#5 Irondale 1

Lower Bracket
#3 Mounds View 1
#2 Blaine 3

Centennial 3-1

6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka 4
#4 Hopkins 1

Lower Bracket
#3 Wayzata 1
#2 Maple Grove 3

MG 2-1

7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman 5
#4 Forest Lake 1

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway 3
#2 Andover 1

ER 4-2

8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau 4
#5 North Wright County 1

Lower Bracket
#3 Sartell-Sauk Rapids 3
#2 Buffalo 2

Roseau 4-0

wolfman
Posts: 259
Joined: Thu Nov 07, 2013 1:09 pm

Post by wolfman » Tue Feb 03, 2015 1:30 pm

CLASS AA






1AA

LS 3 DC 1
LN 5 RJM 2
LN 3 LS 2



2AA

EP 6 BJ 0
Edina 5 CC 1
Edina 3 EP 2






3AA

Eagan 4 ER 2
Eastview 3 Hastings 1
Eastview 4 Eagan 3





4AA

HM 4 Stillwater 2
CDH 3 Roseville 2
HM 4 CDH 3





5AA

Cent 3 CP 0
Blaine 4 MV 3
Cent 4 Blaine 2


6AA

Tonka 4 Hopkins 2
MG 4 Wayzata 1
Tonka 2 MG 1




7AA

ER 5 FL 1
GR 3 Andover 1
ER 4 GR 1





8AA

Roseau 6 RL 2
Buffalo 4 SSR 2
Roseau 3 Buffalo 1

spars46
Posts: 45
Joined: Thu Nov 07, 2013 12:59 pm

Post by spars46 » Tue Feb 03, 2015 3:53 pm

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM
LS 3 Dodge County 1
RJM 2 LN 6
LS 3 LN 4

2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM
EP 4 Jefferson 2
Chaska/Chan 3 Edina 4
EP 1 Edina 2

3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM
Eagan 3 EastRidge 1
Eastview 4 Hasting 3
Eastview 4 Eagan 3

4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM
HM 4 Stillwater 1
Roseville 1 CDH 4
HM 2 CDH 3

5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM
Centennial 4 Irondale 3
MV 4 Blaine 2
Centennial 4 MV 3

6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM
Minnetonka 5 Hopkins 1
Wayzata 1 Maple Grove 2
Minnetonka 3 MG 1

7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM
ER 3 Flake 1
Grand Rapids 2 Andover 1
ER 3 GR 1

8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM
Roseau 4 NWC 1
Buffalo 4 Sartell 2
Roseau 4 Buffalo 2

FishEye
Posts: 28
Joined: Fri Mar 22, 2013 11:58 am

Post by FishEye » Tue Feb 03, 2015 4:18 pm

1AA
Upper Bracket
Lakeville South 2 Dodge County 4
Rochester John Marshall 2 Lakeville North 4
LN 4 - DC 2

2AA -
Eden Prairie 6 Bloomington Jefferson 0
Chaska/Chanhassen 2 Edina 4
EP 3 Edina 2

3AA
Eagan 4 East Ridge 2
Eastview 4 Hastings 2
Eagan 4 - Eastview 2

4AA -
HM 5 Stillwater 1
CDH 5 Roseville 1
Hill-Murray 6 Cretin-Derham Hall 3

5AA -
Centennial 5 Champlin Park 1
Mounds View 4 Blaine 2
Centennial 4 - MV 1

6AA
Minnetonka 4 Hopkins 1
Wayzata 2 Maple Grove 3
MG 3 - Mtk 1

7AA
Elk River/Zimmerman 4 Forest Lake 1
St. Francis/North Branch 2 Andover 4
ER 4 - Andover 1

8AA
Roseau 4 North Wright County 1
Sartell-Sauk Rapids 3 Buffalo 5
Roseau 4 - Buff 1

mnhockey3535
Posts: 136
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:55 pm

Post by mnhockey3535 » Tue Feb 03, 2015 6:05 pm

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM
LS 3 Dodge County 1
RJM 2 LN 4
LS 3 LN 4

2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM
EP 5 Jefferson 2
Chaska/Chan 1 Edina 4
EP 3 Edina 1

3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM
Eagan 3 Park 1
Eastview 5 Hasting 3
Eastview 4 Eagan 2

4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM
HM 3 Stillwater 1
Roseville 2 CDH 4
HM 4 CDH 2

5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM
Centennial 4 Irondale 2
Coon Rapids 2 Blaine 4
Blaine 3 Centennial 2

6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM
Minnetonka 3 Hopkins 1
Wayzata 1 Maple Grove 3
Minnetonka 3 MG 1

7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM
ER 4 Duluth1
Grand Rapids 2 Andover 1
ER 4 GR 1

8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM
Roseau 6 River Lakes 1
Buffalo 4 Sartell 2
Roseau 4 Buffalo 1

rascalbrock
Posts: 70
Joined: Thu Nov 18, 2010 3:54 pm

Post by rascalbrock » Tue Feb 03, 2015 8:39 pm

1AA
Upper Bracket
Lakeville South 1 Dodge County 3
Rochester John Marshall 1 Lakeville North 4
LN 1 - DC 2

2AA -
Eden Prairie 3 Bloomington Jefferson 1
Chaska/Chanhassen 2 Edina 3
EP 2 Edina 3

3AA
Eagan 3 East Ridge 1
Eastview 2 Hastings 1
Eagan 1 - Eastview 2

4AA -
HM 3 Stillwater 1
CDH 4 Roseville 2
Hill-Murray 2 Cretin-Derham Hall 3

5AA -
Centennial 4 Champlin Park 1
Mounds View 1 Blaine 2
Centennial 3 - Blaine 2

6AA
Minnetonka 3 Hopkins 1
Wayzata 0 Maple Grove 3
MG 3 - Mtka 1

7AA
Elk River/Zimmerman 6 Forest Lake 1
St. Francis/North Branch 1 Andover 4
ER 5 - Andover 1

8AA
Roseau 4 North Wright County 1
Sartell-Sauk Rapids 2 Buffalo 4
Roseau 5 - Buff 1

Maverick2000
Posts: 71
Joined: Sat Feb 16, 2013 9:12 am

Post by Maverick2000 » Tue Feb 03, 2015 10:10 pm

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM

Upper Bracket
#1 Lakeville South
#8 Rochester Mayo

#4 Dodge County
#5 Farmington

Lower Bracket
#3 Rochester John Marshall
#6 Rochester Century

#2 Lakeville North
#7 Owatonna

Semis:
Dodge County over Lakeville South 4 2
Lakeville North over Rochester-JM 3

Finals

DC 3. Ln 1


2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eden Prairie
#8 BYE

#4 Bloomington Jefferson
#5 Holy Family/Waconia

Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen
#6 Shakopee

#2 Edina
#7 Prior Lake

Semis:
Eden Prairie over holy family. 4 2
Edina over Chaska/Chanhassen 4 2

Finals:

Edina over EP 4 2


3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eagan
#8 Woodbury or #9 Rosemount

#4 East Ridge
#5 Park

Lower Bracket
#3 Eastview
#6 Apple Valley

#2 Hastings
#7 Burnsville

Semis:
Eagan over Park 5 1
Eastview over Hastings 3 2

Finals:
Eagan over Eastview 3 2


4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray
#8 Bye

#4 Stillwater
#5 White Bear Lake


Lower Bracket
#3 Roseville
#6 Tartan

#2 Cretin-Derham Hall
#7 North St Paul

Semis:
Hill-Murray over Stillwater 5 2
Cretin-Derham Hall over Roseville 3 2

Finals:
Hill-Murray over Cretin-Derham Hall 5 2


5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Centennial
#8 Anoka/#9 Rogers

#4 Champlin Park
#5 Irondale

Lower Bracket
#2 Blaine
#7 Spring Lake Park

#3 Mounds View
#6 Coon Rapids

Semis:
Centennial over Champlain park 3-1
Mounds view 3 blaine2

Finals:
Centennial 4. Mounds view 2


6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka
BYE

#4 Hopkins
#5 Benilde-St. Margaret's

Lower Bracket
#3 Wayzata
#6 Armstrong/Cooper

#2 Maple Grove
#7 North Metro

Semis:
Minnetonka over Hopkins 4 2
Wayzata over Maple Grove 3 1

Finals:
Minnetonka over Wayzata 4 1


7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman
#8 Cambridge-Isanti

#4 Forest Lake
#5 Duluth

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway
#6 St. Francis/North Branch

#2 Andover
#7 Cloquet-Esko-Carlton

Semis:
Elk River over forest lake 3 2
Grand Rapids over Andover 4-2

Finals:
Elk River over Grand Rapids 5 2


8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau
#8 Bemidji or #9 Brainerd

#4 River Lakes
#5 North Wright County

Lower Bracket
#3 Sartell-Sauk Rapids
#6 Moorhead

#2 Buffalo
#7 St. Cloud

Semis:
Roseau over North Wright County 3-1
Buffalo over Sartell 2-1

Finals:
Buffalo over Roseau 2-1

panpan111
Posts: 114
Joined: Thu Oct 15, 2009 4:51 pm

Post by panpan111 » Wed Feb 04, 2015 11:33 am

1AA
#1 Lakeville South 4 #4 Dodge County 2
#3 Rochester John Marshall 0 #2 Lakeville North 2
LS 3 LN 2

2AA
#1 Eden Prairie 4 #5 Holy Family/Waconia 1
#3 Chaska/Chanhassen 2 #2 Edina 4
EDINA 3 EP 1

3AA
#1 Eagan 3 #4 East Ridge 4
#3 Eastview 4 #2 Hastings 3
EAST RIDGE 4 EASTVIEW 3

4AA
#1 Hill-Murray 5 #4 Stillwater 2
#3 Roseville 2 #2 Cretin-Derham Hall 4
HILL 5 CDH 2

5AA
#1 Centennial 4 #5 Irondale 1
#3 Mounds View 2 #2 Blaine 3
CENTENNIAL 4 BLAINE 3

6AA
#1 Minnetonka 4 #4 Hopkins 1
#3 Wayzata 2 #2 Maple Grove 3
TONKA 3 MG 2

7AA
#1 Elk River/Zimmerman 5 #4 Forest Lake 2
#3 Grand Rapids/Greenway 4 #2 Andover 1
ER 4 GRG 1

8AA
#1 Roseau 6 #4 River Lakes 1
#3 Sartell-Sauk Rapids 3 #2 Buffalo 4
ROSEAU 5 BUFFALO 3

The Bone
Posts: 159
Joined: Mon Jan 05, 2009 4:20 pm

Post by The Bone » Wed Feb 04, 2015 11:45 am

1AA
#1 Lakeville South 3 #4 Dodge County 2
#3 Rochester John Marshall 0 #2 Lakeville North 4
LN 3 LS 2

2AA
#1 Eden Prairie 6 #5 Holy Family/Waconia 1
#3 Chaska/Chanhassen 2 #2 Edina 4
EP 2 EDINA 1

3AA
#1 Eagan 3 #4 East Ridge 4
#3 Eastview 3 #2 Hastings 1
EAST RIDGE 3 EASTVIEW 2

4AA
#1 Hill-Murray 5 #4 Stillwater 1
#3 Roseville 3 #2 Cretin-Derham Hall 4
HILL 5 CDH 2

5AA
#1 Centennial 4 #5 Irondale 1
#3 Mounds View 2 #2 Blaine 3
BLAINE 2 CENTENNIAL 1

6AA
#1 Minnetonka 4 #4 Hopkins 1
#3 Wayzata 2 #2 Maple Grove 3
TONKA 3 MG 2

7AA
#1 Elk River/Zimmerman 5 #4 Forest Lake 1
#3 Grand Rapids/Greenway 4 #2 Andover 1
ER 5 GRG 1

8AA
#1 Roseau 7 #4 River Lakes 1
#3 Sartell-Sauk Rapids 3 #2 Buffalo 5
ROSEAU 4 BUFFALO 1

hugo_lucas
Posts: 38
Joined: Tue Jan 14, 2014 3:43 pm

Post by hugo_lucas » Wed Feb 04, 2015 1:42 pm

1AA
#1 Lakeville South 4 vs #4 Dodge County 2
#3 Rochester John Marshall 2 vs #2 Lakeville North 3
#1 Lakeville South 1 vs #2 Lakeville North 2

2AA
#1 Eden Prairie 5 vs #5 Holy Family/Waconia 1
#3 Chaska/Chanhassen 3 vs #2 Edina 5
#1 Eden Prairie 3 vs #2 Edina 2

3AA
#1 Eagan 4 vs #4 East Ridge 1
#3 Eastview 1 vs #2 Hastings 2
#1 Eagan 3 vs #2 Hastings 1

4AA
#1 Hill-Murray 4 vs #5 White Bear Lake 1
#3 Roseville 3 vs #2 Cretin-Derham Hall 2
#1 Hill-Murray 5 vs #3 Roseville 2

5AA
#1 Centennial 4 vs #4 Champlin Park 2
#3 Mounds View 1 vs #2 Blaine 3
#1 Centennial 1 vs #2 Blaine 3

6AA
#1 Minnetonka 4 vs #4 Hopkins 2
#3 Wayzata 1 vs #2 Maple Grove 3
#1 Minnetonka 1 vs #2 Maple Grove 3

7AA
#1 Elk River/Zimmerman 3 vs #4 Forest Lake 0
#3 Grand Rapids/Greenway 3 vs #2 Andover 2
#1 Elk River/Zimmerman 4 vs #3 Grand Rapids/Greenway 1

8AA
#1 Roseau 4 vs #4 River Lakes 2
#3 Sartell-Sauk Rapids 1 vs #2 Buffalo 4
#1 Roseau 4 vs #2 Buffalo 1

clutterbucket
Posts: 61
Joined: Sun Aug 08, 2010 5:41 pm

Post by clutterbucket » Wed Feb 04, 2015 2:00 pm

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM

Lakeville N 4 RJM 1
Lakeville S 2 Dodge County 1

North 2 South 1

2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Edina 3 Chaska/Chan 2
EP 4 Bloom Jeff 1

EP 3 Edina 2


3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM

Eastview 3 Hastings 2
Eagan 4 East Ridge 2

Eagan 3 Eastview 2


4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

CDH 3 Roseville 1
HM 4 Stillwater 1

HM 3 CDH 1

5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM

Centennial 3 Anoka 1
MV 3 Blaine 1

Centennial 3 MV 2

6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM

Tonka 3 Hopkins 1
MG 3 Wayzata 2

Tonka 3 MG 1


7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM

ER 3 FL 1
GRG 3 Andover 2

ER 3 GRG 1


8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM

Buffalo 3 SSR 2
Roseau 4 River Lakes 0

Roseau 3 Buffalo 1

sinbin
Posts: 898
Joined: Thu Oct 29, 2009 11:12 pm

Post by sinbin » Wed Feb 04, 2015 2:37 pm

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM

Upper Bracket
#1 Lakeville South 3 #4 Dodge County 2

Lower Bracket
#3 Rochester John Marshall 2 #2 Lakeville North 4

North 3 South 2

2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eden Prairie 4 #4 Bloomington Jefferson 1

Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen 2 #2 Edina 4

Eden Prairie 3 Edina 2

3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eagan 4 #4 East Ridge 2

Lower Bracket
#3 Eastview 2 #2 Hastings 3

Eagan 3 Hastings 1


4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray 4 #4 Stillwater 1

Lower Bracket
#3 Roseville 2 #2 Cretin-Derham Hall 3

H-M 4 CDH 2

5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Centennial 3 #5 Irondale 1

Lower Bracket
#3 Mounds View 2 #2 Blaine 3

Cent 3 Blaine 2

6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka 3 #4 Hopkins 1

Lower Bracket
#3 Wayzata 2 #2 Maple Grove 3

Minnetonka 3 Maple Grove 1

7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman 4 #4 Forest Lake 2

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway 2 #2 Andover 3

ERZ 3 Andover 2


8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau 4 #4 River Lakes 1

Lower Bracket
#3 Sartell-Sauk Rapids 2 #2 Buffalo 4

Roseau 4 Buffalo 2

MNHockeyFan
Posts: 7029
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Post by MNHockeyFan » Wed Feb 04, 2015 4:09 pm

Friendly reminder:
The deadlines for getting your scores posted for Sections 1AA and 3AA are this evening (Wednesday) at 6:45PM and 7:00PM respectively. It's OK to get just these two posted now and add the others later, just as long as each one is added by its deadline (beginning with 7AA tomorrow night at 7:00). This is the route yours truly will need to take as I haven't got mine up for Class AA as of yet... :oops:

So far we have 15 girls hockey "experts" participating, so there's plenty of room for others to join in on the fun! :D

massalsa
Posts: 571
Joined: Tue Dec 17, 2013 6:37 pm

Post by massalsa » Wed Feb 04, 2015 5:30 pm

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM

Upper Bracket
#1 Lakeville South
#8 Rochester Mayo

#4 Dodge County
#5 Farmington

Lower Bracket
#3 Rochester John Marshall
#6 Rochester Century

#2 Lakeville North
#7 Owatonna

Lakeville south plays Dodge County
John Marshal plays Lakeville North
Dodge County plays Lakeville North and Dodge County goes to state.

2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eden Prairie
#8 BYE

#4 Bloomington Jefferson
#5 Holy Family/Waconia

Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen
#6 Shakopee

#2 Edina
#7 Prior Lake

EP plays Jefferson
Chanaska plays the Hornet

Hornet beats EP to go to State


3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eagan
#8 Woodbury or #9 Rosemount

#4 East Ridge
#5 Park

Lower Bracket
#3 Eastview
#6 Apple Valley

#2 Hastings
#7 Burnsville

Eagan plays Park
East view plays Hastings
Eastview beats Hastings to go to state.

4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray
#8 BYE

#4 Stillwater
#5 White Bear Lake

Lower Bracket
#3 Roseville
#6 Tartan

#2 Cretin-Derham Hall
#7 North St. Paul

HM beats stillwater
CDH beats Roseville
HM beats CDH to go to state

5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Centennial
#8 Anoka or #9 Rogers

#4 Champlin Park
#5 Irondale

Lower Bracket
#3 Mounds View
#6 Coon Rapids

#2 Blaine
#7 Spring Lake Park

Centennial beats Anoka and then Champlin Park
Blaine beats Mounds View
Blaine beats centennial to go to state

6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka
BYE

#4 Hopkins
#5 Benilde-St. Margaret's

Lower Bracket
#3 Wayzata
#6 Armstrong/Cooper

#2 Maple Grove
#7 North Metro

Hopkins beats Tonka
Trojan beats Armstrong who loses to Maple Grove
Hopkins beats Maple Grove to go to state


7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman
#8 Cambridge-Isanti

#4 Forest Lake
#5 Duluth

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway
#6 St. Francis/North Branch

#2 Andover
#7 Cloquet-Esko-Carlton

Elk River beats Forest Lake
Andover beats GR
Elk River beats GR to go to state

8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau
#8 Bemidji or #9 Brainerd

#4 River Lakes
#5 North Wright County

Lower Bracket
#3 Sartell-Sauk Rapids
#6 Moorhead

#2 Buffalo
#7 St. Cloud

Roseau beats North Wright County
Buffalo beats Sartell
Roseau beats buffalo to go to state.

Every score is going to be 3-2 for the winner to advance.

nu2hockey
Posts: 641
Joined: Fri Dec 20, 2013 8:19 pm

Re: 2015 Class AA Sections - Your Predictions!

Post by nu2hockey » Wed Feb 04, 2015 5:48 pm

1AA – Wednesday 2/4/15 @6:45PM

Upper Bracket
#1 Lakeville South
#8 Rochester Mayo

#4 Dodge County
#5 Farmington

Lower Bracket
#3 Rochester John Marshall
#6 Rochester Century

#2 Lakeville North
#7 Owatonna

SOUTH 3 DC 2
RJM 1NORTH 4
SOUTH 3 NORTH 2


2AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eden Prairie
#8 BYE

#4 Bloomington Jefferson
#5 Holy Family/Waconia

Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen
#6 Shakopee

#2 Edina
#7 Prior Lake

EP 6JEFF 2
CC 3 EDINA 5
EP 4 EDINA2


3AA - Wednesday 2/4/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eagan
#8 Woodbury or #9 Rosemount

#4 East Ridge
#5 Park

Lower Bracket
#3 Eastview
#6 Apple Valley

#2 Hastings
#7 Burnsville

EAGAN 4 ER 3
EV 4 HAST 1
EAGAN 2 EV 4





4AA - Friday 2/6/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray
#8 BYE

#4 Stillwater
#5 White Bear Lake

Lower Bracket
#3 Roseville
#6 Tartan

#2 Cretin-Derham Hall
#7 North St. Paul

HM 6 STILL 2
ROSE 2 CDH 3
HM 5 CDH1

5AA - Saturday 2/7/15 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Centennial
#8 Anoka or #9 Rogers

#4 Champlin Park
#5 Irondale

Lower Bracket
#3 Mounds View
#6 Coon Rapids

#2 Blaine
#7 Spring Lake Park

CENT 5 CPARK 2
MV 4BLAINE 3
CENT 3 MV 4


6AA - Saturday 2/7/15 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka
BYE

#4 Hopkins
#5 Benilde-St. Margaret's

Lower Bracket
#3 Wayzata
#6 Armstrong/Cooper

#2 Maple Grove
#7 North Metro

TONKA 4HOPKINS 2
WAYZATA 3 MG 4
TONKA 4 MG 1



7AA - Thursday 2/5/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman
#8 Cambridge-Isanti

#4 Forest Lake
#5 Duluth

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway
#6 St. Francis/North Branch

#2 Andover
#7 Cloquet-Esko-Carlton

ER 2DULUTH 3
GRG 3 AND 2

DULUTH GRG 1




8AA - Saturday 2/7/15 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau
#8 Bemidji or #9 Brainerd

#4 River Lakes
#5 North Wright County

Lower Bracket
#3 Sartell-Sauk Rapids
#6 Moorhead

#2 Buffalo
#7 St. Cloud

ROSEAU 5 RL 1
SSR 2 BUFF 4
ROSEAU 5 BUFF 2

MNHockeyFan
Posts: 7029
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Post by MNHockeyFan » Wed Feb 04, 2015 6:15 pm

1AA
Lakeville South 2, Dodge County 1
Rochester JM 1, Lakeville North 3
Lakeville South 3, Lakeville North 1

2AA
Eden Prairie 4, Bloomington Jefferson 1
Chaska/Chanhassen 2, Edina 4
Eden Prairie 3, Edina 1

3AA
Eagan 4, East Ridge 2
Eastview 2, Hastings 3
Eagan 3, Hastings 2

4AA
Hill-Murray 5, Stillwater 1
Roseville 1, Cretin-Derham Hall 3
Hill-Murray 4, Cretin-Derham Hall 1

5AA
Centennial 4, Irondale 2
Blaine 3, Mounds View 2
Centennial 2, Blaine 1

6AA
Minnetonka 4, Hopkins 2
Wayzata 1, Maple Grove 3
Minnetonka 3, Maple Grove 2

7AA
Elk River/Zimmerman 3, Forest Lake 1
Grand Rapids/Greenway 2, Andover 1
Elk River/Zimmerman 4, Grand Rapids/Greenway 2

8AA
Roseau 6, River Lakes 1
Sartell/Sauk Rapids 2, Buffalo 4
Roseau 4, Buffalo 2

Note: Picks for remaining sections were submitted to sinbin on Thursday, but could not post them here due to site being down (honest - sinbin will verify!) ;)
Last edited by MNHockeyFan on Sat Feb 07, 2015 12:26 pm, edited 1 time in total.

puckdreams
Posts: 65
Joined: Tue Apr 08, 2014 8:25 pm

Post by puckdreams » Wed Feb 04, 2015 6:22 pm

1AA
#1 Lakeville South 1 #4 Dodge County 2
#3 Rochester John Marshall 0 #2 Lakeville North 6
LN 3 DC 4

2AA
#1 Eden Prairie 6 #5 Holy Family/Waconia 1
#3 Chaska/Chanhassen 2 #2 Edina 4
EP 2 EDINA 3

3AA
#1 Eagan 3 #4 East Ridge 4
#3 Eastview 3 #2 Hastings 1
EAST RIDGE 3 EASTVIEW 1

4AA
#1 Hill-Murray 5 #4 Stillwater 1
#3 Roseville 3 #2 Cretin-Derham Hall 4
HILL 5 CDH 2

5AA
#1 Centennial 4 #5 Irondale 1
#3 Mounds View 2 #2 Blaine 3
BLAINE 2 CENTENNIAL 3

6AA
#1 Minnetonka 4 #4 Hopkins 1
#3 Wayzata 2 #2 Maple Grove 3
TONKA 5 MG 2

7AA
#1 Elk River/Zimmerman 7 #4 Forest Lake 3
#3 Grand Rapids/Greenway 4 #2 Andover 1
ER 6 GRG 4

8AA
#1 Roseau 7 #4 River Lakes 1
#3 Sartell-Sauk Rapids 3 #2 Buffalo 5
ROSEAU 1 BUFFALO 2

MNHockeyFan
Posts: 7029
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Post by MNHockeyFan » Wed Feb 04, 2015 6:51 pm

Section 1AA is officially closed!

MNHockeyFan
Posts: 7029
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Post by MNHockeyFan » Wed Feb 04, 2015 7:03 pm

As is now 3AA!

Good luck to everyone here, and more importantly your favorite team! :)

Post Reply