2016 Class AA Sections - Your Predictions!

Discussion of Minnesota Girls High School Hockey

Moderators: Mitch Hawker, east hockey, karl(east)

MNHockeyFan
Posts: 7063
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

2016 Class AA Sections - Your Predictions!

Post by MNHockeyFan » Sun Jan 31, 2016 3:59 pm

Section playoffs start this coming week, and with them come our traditional Prognosticator Contests, which we’ve run for the past six years now. Once again we’ll have separate contests for Class AA and Class A. Feel free to enter either - or both - of the Class AA or Class A separate contests. This thread is AA only – Class A will be posted separately as soon as possible, but these rules will apply to both:

1. Post your predicted scores of each section’s two semifinal games and its final game by the indicated posting deadline for each section. These deadlines are shown in large bold type atop each section listed below. Participants will post their predictions for 3 games in each of the 8 sections, or 24 games in all. Note that we will NOT be posting predictions for the quarterfinal games, but in effect you are picking the winners of the quarterfinal games by having to identify the four teams that make each section’s semi’s (sounds a little complicated, but it’s not – see sample below!).

2. OK to post your predictions for the various sections separately as long as you post each one by its due date. Note that the first deadline (for both 1AA and 3AA) is Wednesday February 3rd, at 7:00PM. So make sure you have your predictions posted for 1AA and 3AA by early Wednesday evening.

3. Points will be awarded as follows:
1 point for correctly identifying each team that advances to a semifinal round
3 points for predicting the winner of each semifinal game
5 points for predicting the winner of each section final game
2 bonus points for each correct score

Without any correct scores each section has a maximum of 15 points. With everything perfect (including getting the scores of all three games right) each section has a 21 point maximum. Last year’s AA winner, Sparlimb, finished with 96 points which averaged out to 12.0 points per section.

Here is a sample posting for Section 1AA – all of your sections should follow this format:

1AA
#1 Lakeville South 1, #4 Lakeville North 0
#2 Dodge County 1, #3 Farmington 0
#1 Lakeville South 1, #2 Dodge County 0

Please note that as of the time of this opening post the seedings for Sections 4AA, 5AA, 7AA and 8AA have not been completed. These will be added to this opening post as soon as they are made available. I wanted to get this started now because of the fast-approaching deadlines, as noted for each section. The first of these are 1AA and 3AA for which your predictions will need to be posted by Wednesday at 7:00PM. Feel free to post these separately in advance of the other sections or, if you’d rather do them all at once, be sure to get them all up by Wednesday at 7:00PM.

Here are the brackets and posting deadlines (in bold font) for each section:

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/3/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Lakeville South
#8 BYE

#4 Lakeville North
#5 Rochester John Marshall

Lower Bracket
#3 Farmington
#6 Rochester Mayo

#2 Dodge County
#7 Rochester Century


2AA - Friday 2/5/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka
#8 BYE

#4 Shakopee
#5 Holy Family/Waconia

Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen
#6 Prior Lake

#2 Eden Prairie
#7 Jefferson/Kennedy


3AA - Wednesday 2/3/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eastview
#8 Rosemount

#4 East Ridge
#5 Apple Valley

Lower Bracket
#3 Hastings
#6 Burnsville

#2 Eagan
#7 Park


4AA - Friday 2/5/16 @6:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray
#8 Woodbury

#4 Roseville
#5 Stillwater

Lower Bracket
#3 Mounds View
#6 North/Tartan

#2 White Bear Lake
#7 Irondale


5AA - Saturday 2/6/16 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Maple Grove
#8 BYE

#4 Spring Lake Park/Coon Rapids
#5 Anoka

Lower Bracket
#3 Blaine
#6 Rogers

#2 Centennial
#7 Champlin Park


6AA - Saturday 2/6/16 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Edina
BYE

#4 Hopkins
#5 Benilde-St. Margaret's

Lower Bracket
#3 Wayzata
#6 North Metro

#2 Cretin-Derham Hall
#7 Armstrong/Cooper


7AA - Thursday 2/4/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman
#8 St. Francis-North Branch

#4 Andover
#5 Cloquet-Esko-Carlton

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway
#6 Duluth

#2 Forest Lake
#7 Cambridge-Isanti


8AA - Saturday 2/6/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau
#8 Moorhead or #9 Bemidji

#4 Buffalo
#5 Brainerd/Little Falls

Lower Bracket
#3 St. Cloud
#6 River Lakes

#2 Sartell/Sauk Rapides
#7 North Wright County


Best of luck to all the players and coaches!

Edited 2/1/16 - Added Section 7AA seeding
Edited 2/1/16 - Added Section 4AA seeding
Edited 2/1/16 - Added Section 5AA seeding
Edited 2/1/16 - Added Section 8AA seeding - seedings complete!
Last edited by MNHockeyFan on Mon Feb 01, 2016 4:46 pm, edited 3 times in total.

MNHockeyFan
Posts: 7063
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Post by MNHockeyFan » Mon Feb 01, 2016 5:34 am

Section 7AA has been added!

MNHockeyFan
Posts: 7063
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Post by MNHockeyFan » Mon Feb 01, 2016 1:26 pm

Section 4AA is now added!

Only 5AA and 8AA remain.

36Guy
Posts: 384
Joined: Wed Sep 21, 2011 4:14 pm

5AA

Post by 36Guy » Mon Feb 01, 2016 1:42 pm

5AA

MG
Centennial
Blaine
SLP
Anoka
Roger
Champion Park

MNHockeyFan
Posts: 7063
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Re: 5AA

Post by MNHockeyFan » Mon Feb 01, 2016 2:13 pm

36Guy wrote:5AA

MG
Centennial
Blaine
SLP
Anoka
Roger
Champion Park
Thanks - original post has been updated. Only 8AA is still outstanding, and they were supposed to have had their meeting today.

LZ94
Posts: 190
Joined: Wed Oct 31, 2007 2:20 pm

Re: 5AA

Post by LZ94 » Mon Feb 01, 2016 3:20 pm

MNHockeyFan wrote:
36Guy wrote:5AA

MG
Centennial
Blaine
SLP
Anoka
Roger
Champion Park
Thanks - original post has been updated. Only 8AA is still outstanding, and they were supposed to have had their meeting today.
8AA has been on mshsl since before noon.

1. Roseau
2. Sartell/Sauk Rapids
3. St. Cloud
4. Buffalo
5. Brainerd/Little Falls
6. River Lakes
7. NWC
8. Moorhead
9. Bemidji

MNHockeyFan
Posts: 7063
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Re: 5AA

Post by MNHockeyFan » Mon Feb 01, 2016 4:34 pm

LZ94 wrote:8AA has been on mshsl since before noon.

1. Roseau
2. Sartell/Sauk Rapids
3. St. Cloud
4. Buffalo
5. Brainerd/Little Falls
6. River Lakes
7. NWC
8. Moorhead
9. Bemidji
Thanks, found it. It wasn't in the same place where I've been getting all the others! All sections now seeded and original post is complete.

Sparlimb
Posts: 1993
Joined: Tue Feb 05, 2002 7:11 am

Post by Sparlimb » Mon Feb 01, 2016 11:52 pm

1AA
Lakeville South over Lakeville North 4-2
Dodge County over Farmington 4-3 3 OTs
Lakeville South over Dodge County 4-1

2AA
Minnetonka over Shakopee 5-2
Chaska over Eden Prairie 3-2 OT
Minnetonka over Chaska 3-2 2 OTs

3AA
East Ridge 3-2 over Eastview
Hastings 4-2 over Eagan
Hasting 5-4 over East Ridge

4AA
Hill-Murray over Roseville 5-0
White Bear Lake over North/Tartan 3-1
Hill-Murray over White Bear Lake 4-3 OT

5AA
Maple Grove over Anoka 4-1
Centennial over Blaine 5-4 OT
Maple Grove over Centennial 3-1

6AA
Edina over Hopkins 3-2 OT
Cretin-Derham Hall over Wayzata 4-2
Cretin-Derham Hall over Edina 4-3 2 OTs

7AA
Elk River over Andover 4-1
Grand Rapids over Forest Lake 3-2
Elk River over Grand Rapids 7-0

8AA
Roseau over Buffalo 5-4 5 OTs (revenge game)
St. Cloud over Sartell 2-1
Roseau over St. Cloud 6-2

GoalieDefense
Posts: 55
Joined: Fri Nov 22, 2013 6:58 pm

Re: 2016 Class AA Sections - Your Predictions!

Post by GoalieDefense » Tue Feb 02, 2016 12:55 am

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/3/16 @7:00PM

#1 Lakeville South (3) vs #4 Lakeville North (2)
#3 Farmington (1) vs #2 Dodge County (4)
#1 Lakeville South (3) vs #2 Dodge County (2)

2AA - Friday 2/5/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka (4) vs #4 Shakopee (2)
#3 Chaska/Chanhassen (3) vs #2 Eden Prairie (4)
#1 Minnetonka (3) vs #2 Eden Prairie (2)

3AA - Wednesday 2/3/16 @7:00PM

#1 Eastview (5) vs #4 East Ridge (3)
#3 Hastings (3) vs #2 Eagan (2)
#1 Eastview (1) vs #3 Hastings (2)

4AA - Friday 2/5/16 @6:00PM

#1 Hill-Murray (5) vs #5 Stillwater (2)
#3 Mounds View (3) vs #2 White Bear Lake (4)
#1 Hill-Murray (4) vs #2 White Bear Lake (1)

5AA - Saturday 2/6/16 @12:30PM

#1 Maple Grove (4) vs #5 Anoka (1)
#3 Blaine (4) vs #2 Centennial (2)
#1 Maple Grove (3) vs #3 Blaine (2)

6AA - Saturday 2/6/16 @12:00PM

#1 Edina (4)
vs #4 Hopkins (1)
#3 Wayzata (2) vs #2 Cretin-Derham Hall (3)
#1 Edina (4) vs #2 Cretin-Derham Hall (2)

7AA - Thursday 2/4/16 @7:00PM

#1 Elk River/Zimmerman (5)
vs #4 Andover (1)
#3 Grand Rapids/Greenway (2) vs #2 Forest Lake (3)
#1 Elk River/Zimmerman (3) vs #2 Forest Lake (1)

8AA - Saturday 2/6/16 @7:00PM

#1 Roseau (2)
vs #4 Buffalo (1)
#3 St. Cloud (2) vs #2 Sartell/Sauk Rapides (4)
#1 Roseau (3) vs #2 Sartell/Sauk Rapides (2)

36Guy
Posts: 384
Joined: Wed Sep 21, 2011 4:14 pm

Post by 36Guy » Tue Feb 02, 2016 6:39 am

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/3/16 @7:00PM

#1 Lakeville South (5) vs #4 Lakeville North (2)
#3 Farmington (2) vs #2 Dodge County (4)
#1 Lakeville South (2) vs #2 Dodge County (3)

2AA - Friday 2/5/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka (6) vs #4 Shakopee (0)
#3 Chaska/Chanhassen (3) vs #2 Eden Prairie (4)
#1 Minnetonka (3) vs #2 Eden Prairie (2)

3AA - Wednesday 2/3/16 @7:00PM

#1 Eastview (4) vs #4 East Ridge (3)
#3 Hastings (2) vs #2 Eagan (3)
#1 Eastview (1) vs #2 Eagan (3)

4AA - Friday 2/5/16 @6:00PM

#1 Hill-Murray (5) vs #5 Stillwater (1)
#3 Mounds View (3) vs #2 White Bear Lake (4)
#1 Hill-Murray (4) vs #2 White Bear Lake (1)

5AA - Saturday 2/6/16 @12:30PM

#1 Maple Grove (4) vs #5 Anoka (1)
#3 Blaine (2) vs #2 Centennial (3)
#1 Maple Grove (3) vs #2 Centennial (2)

6AA - Saturday 2/6/16 @12:00PM

#1 Edina (4) vs #4 Hopkins (1)
#3 Wayzata (2) vs #2 Cretin-Derham Hall (3)
#1 Edina (4) vs #2 Cretin-Derham Hall (2)

7AA - Thursday 2/4/16 @7:00PM

#1 Elk River/Zimmerman (3) vs #4 Andover (2)
#3 Grand Rapids/Greenway (2) vs #2 Forest Lake (3)
#1 Elk River/Zimmerman (2) vs #2 Forest Lake (3)

8AA - Saturday 2/6/16 @7:00PM

#1 Roseau (4) vs #4 Buffalo (3)
#3 St. Cloud (2) vs #2 Sartell/Sauk Rapids (4)
#1 Roseau (3)[/b] vs #2 Sartell/Sauk Rapids (2)
Last edited by 36Guy on Tue Feb 02, 2016 6:53 am, edited 1 time in total.

wolfman
Posts: 259
Joined: Thu Nov 07, 2013 1:09 pm

Post by wolfman » Tue Feb 02, 2016 6:48 am

1AA
LS 4
LN 1

DC 5
Farm 2

DC 3
LS2

2AA
Tonka 6
Shakopee 0

EP 4
CC 3

Tonka 4
EP 2

3AA
Eastview 6
E Ridge 2

Eagen 4
Hastings 3

Eastview 3
Eagen 2

4AA
HM 6
Stillwater 1

MV 4
WBL 3

HM 4
MV 1

5AA
MG 3
SLP/CR 1

Cent 3
Blaine 2

Cent 3
MG 2

6AA
Edina 4
BSM 1

CDH 4
Wayzata 3

Edina 3
CDH 1

7AA
ER 4
Andover 1

FL 4
GR 3

ER 4
FL 2

8AA
Roseau 3
Buff 2

Sartell 3
St Cloud 2

Sartell 3
Roseau 2

Sparlimb
Posts: 1993
Joined: Tue Feb 05, 2002 7:11 am

Post by Sparlimb » Tue Feb 02, 2016 7:28 am

I can't believe Wolfman picked HM in 4AA. Although a little birdie told me he was going to pick them in the state pickem as well...

Knight7
Posts: 298
Joined: Fri Jun 01, 2007 7:42 am

Post by Knight7 » Tue Feb 02, 2016 7:28 am

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/3/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Lakeville South
#8 BYE

#4 Lakeville North 3
#5 Rochester John Marshall 2

LS 3
LN 1

Lower Bracket
#3 Farmington 5
#6 Rochester Mayo 2

#2 Dodge County 7
#7 Rochester Century 1

Farm 3
DC 5

LS 4
DC 2


2AA - Friday 2/5/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka
#8 BYE

#4 Shakopee 5
#5 Holy Family/Waconia 4

Tonka 5
Shak 2

Lower Bracket
#3 Chaska/Chanhassen 5
#6 Prior Lake 2

#2 Eden Prairie 6
#7 Jefferson/Kennedy 0

EP 4
CC 3

Tonka 4
EP 3


3AA - Wednesday 2/3/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eastview 9
#8 Rosemount 0

#4 East Ridge 3
#5 Apple Valley 2

East 5
ER 2

Lower Bracket
#3 Hastings 5
#6 Burnsville 1

#2 Eagan 6
#7 Park 3

Hasty 3
Eagan 5

Eastview 4
Eagan 3


4AA - Friday 2/5/16 @6:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray 11
#8 Woodbury 0

#4 Roseville 4
#5 Stillwater 5

HM 6
Still 2

Lower Bracket
#3 Mounds View 5
#6 North/Tartan 4

#2 White Bear Lake 7
#7 Irondale 0

MV 2
WBL 4

HM 5
WBL 1

5AA - Saturday 2/6/16 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Maple Grove
#8 BYE

#4 Spring Lake Park/Coon Rapids 5
#5 Anoka 0

MG 4
SLP 2

Lower Bracket
#3 Blaine 4
#6 Rogers 1

#2 Centennial 3
#7 Champlin Park 2

Cent 3
Blaine 2

Cent 2
MG 5

6AA - Saturday 2/6/16 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Edina
BYE

#4 Hopkins 4
#5 Benilde-St. Margaret's 2

Edina 5
Hopkins 2

Lower Bracket
#3 Wayzata 6
#6 North Metro 1

#2 Cretin-Derham Hall 7
#7 Armstrong/Cooper 1

CDH 3
Wayzata 2

Edina 4
CDH 3


7AA - Thursday 2/4/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman 9
#8 St. Francis-North Branch 0

#4 Andover 3
#5 Cloquet-Esko-Carlton 2

ER 5
Andover 1

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway 4
#6 Duluth 1

#2 Forest Lake 6
#7 Cambridge-Isanti 2

GR 3
FL 2

GR 3
ER 4


8AA - Saturday 2/6/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau 6
#8 Moorhead or #9 Bemidji 0

#4 Buffalo 3
#5 Brainerd/Little Falls 1

Roseau 4
Buffalo 1

Lower Bracket
#3 St. Cloud 5
#6 River Lakes 1

#2 Sartell/Sauk Rapides 4
#7 North Wright County 0

SC 2
Sartell 3

Roseau 4
Sartell 1

MNHockeyFan
Posts: 7063
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Post by MNHockeyFan » Tue Feb 02, 2016 7:51 am

Sparlimb wrote:I can't believe Wolfman picked HM in 4AA. Although a little birdie told me he was going to pick them in the state pickem as well...
And I loved all of your overtime picks, especially this one:
Roseau over Buffalo 5-4 5 OTs (revenge game)

If many of your OT predictions come to fruition I'm going to be putting in some long nights LOL.

hugo_lucas
Posts: 38
Joined: Tue Jan 14, 2014 3:43 pm

Post by hugo_lucas » Tue Feb 02, 2016 10:29 am

1AA
Lakeville South 4, Lakeville North 1
Farmington 4, Dodge County 5
Lakeville South 5, Dodge County 2

2AA
Minnetonka 4, Shakopee 0
Chaska/Chanhassen 2, Eden Prairie 4
Minnetonka 5, Eden Prairie 2

3AA
Eastview 2, East Ridge 3
Hasting 1, Eagan 4
East Ridge 1, Eagan 3

4AA
Hill Murray 6, Roseville 1
Moundsview 3, White Bear Lake 1
Hill Murray 5, Moundsview 0

5AA
Maple Grove 3, Spring Lake Park 1
Blaine 4, Centennial 3
Maple Grove 4, Blaine 1

6AA
Edina 5, Hopkins 1
Wayzata 4, Cretin Durham Hall 2
Edina 4, Wayzata 1

7AA
Elk River 5, Andover 1
Grand Rapids 3, Forest Lake 2
Elk River 4, Grand Rapids 1

8AA
Roseau 5, Buffalo 1
St. Cloud 2, Sartell/Sauk Rapids 4
Roseau 5, Sartell Sauk Rapids 2

u12dad
Posts: 97
Joined: Sat Sep 04, 2010 3:06 pm

Post by u12dad » Tue Feb 02, 2016 10:57 am

]1AA
Lakeville South 4, Lakeville North 2
Farmington 2, Dodge County 4
Lakeville South 3, Dodge County 4

2AA
Minnetonka 6/b], Shakopee 0
Chaska/Chanhassen 4, Eden Prairie 3
Minnetonka 3, CC 4

3AA
Eastview 2, East Ridge 3
Hasting 2, Eagan 1
East Ridge 1, Hastings 3

4AA
Hill Murray 6, Roseville 0
Moundsview 2, White Bear Lake 1
Hill Murray 4, Moundsview 2

5AA
Maple Grove 3, Spring Lake Park 1
Blaine 4, Centennial 3
Maple Grove 3, Blaine 1

6AA
Edina 5, Hopkins 1
Wayzata 2, Cretin Durham Hall 3
Edina 4, CDH 3

7AA
Elk River 4, Andover 2
Grand Rapids 2, Forest Lake 3
Elk River 2, FL 1

8AA
Roseau 3, Buffalo 2
St. Cloud 2, Sartell/Sauk Rapids 4
Roseau 4, Sartell Sauk Rapids 3[/quote]

mnhockey3535
Posts: 136
Joined: Thu Nov 15, 2007 10:55 pm

Post by mnhockey3535 » Tue Feb 02, 2016 11:39 am

Upper Bracket
Lakeville South 4
Lakeville North 1

Farmnington 2
Dodge County 4

Lakeville South 4
Dodge County 2


2AA - Friday 2/5/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka 6
Shakopee 1

#3 Chaska/Chanhassen 2
#2 Eden Prairie 3

Minnetonka 2
Eden Prairie 1



3AA - Wednesday 2/3/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Eastview 5
#4 East Ridge 2

Lower Bracket
#3 Hastings 3
#2 Eagan 2

Eastview 4
Hastings 1


4AA - Friday 2/5/16 @6:00PM

Upper Bracket
#1 Hill-Murray 5
#5 Stillwater 1

Lower Bracket
#3 Mounds View 3
#2 White Bear Lake 2

Hill Murray 4
Mounds View 0



5AA - Saturday 2/6/16 @12:30PM

Upper Bracket
#1 Maple Grove 4
#5 Anoka 1

Lower Bracket
#3 Blaine 3
#2 Centennial 2

Blaine 3
Maple Grove 2



6AA - Saturday 2/6/16 @12:00PM

Upper Bracket
#1 Edina 5
#5 Benilde-St. Margaret's 3

Lower Bracket
#3 Wayzata 2
#2 Cretin-Derham Hall 4

Edina 4
CDH 2


7AA - Thursday 2/4/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Elk River/Zimmerman 5
#5 Cloquet-Esko-Carlton 1

Lower Bracket
#3 Grand Rapids/Greenway 2
#2 Forest Lake 3

Elk River 3
Forest Lake 1


8AA - Saturday 2/6/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Roseau 3
#4 Buffalo 1


Lower Bracket
#3 St. Cloud 1
#2 Sartell/Sauk Rapides 2

Sartell 5
Roseau 4

MNHockeyFan
Posts: 7063
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm

Post by MNHockeyFan » Tue Feb 02, 2016 12:47 pm

Just as an FYI for you Class AA fans, due to today's snowstorm the scheduled posting due date for Section 3A has been moved from tonight (Tuesday) to tomorrow (Wednesday) at 7:00PM. So, plenty of time to get in on the Class A contest and double your chance of winning. :)

Here is the schedule of tomorrow's section games for both classes:

http://www.mngirlshockeyhub.com/schedul ... _match=all

rascalbrock
Posts: 70
Joined: Thu Nov 18, 2010 3:54 pm

Post by rascalbrock » Tue Feb 02, 2016 12:51 pm

CLASS AA

1AA – Wednesday 2/3/16 @7:00PM

#1 Lakeville South (3) vs #4 Lakeville North (2)
#3 Farmington (2) vs #2 Dodge County (4)
#1 Lakeville South (3) vs #2 Dodge County (2)

2AA - Friday 2/5/16 @7:00PM

Upper Bracket
#1 Minnetonka (4) vs #4 Shakopee (2)
#3 Chaska/Chanhassen (5) vs #2 Eden Prairie (3)
#1 Minnetonka (3) vs #3 Chaska/Chanhassen (2)

3AA - Wednesday 2/3/16 @7:00PM

#1 Eastview (4) vs #4 East Ridge (1)
#3 Hastings (2) vs #2 Eagan (4)
#1 Eastview (3) vs #2 Eagan (1)

4AA - Friday 2/5/16 @6:00PM

#1 Hill-Murray (5) vs #5 Stillwater (1)
#3 Mounds View (3) vs #2 White Bear Lake (4)
#1 Hill-Murray (4) vs #2 White Bear Lake (3)

5AA - Saturday 2/6/16 @12:30PM

#1 Maple Grove (3) vs #5 Anoka (1)
#3 Blaine (2) vs #2 Centennial (3)
#1 Maple Grove (4) vs #2 Centennial (2)

6AA - Saturday 2/6/16 @12:00PM

#1 Edina (4) vs #4 Hopkins (2)
#3 Wayzata (2) vs #2 Cretin-Derham Hall (4)
#1 Edina (4) vs #2 Cretin-Derham Hall (2)

7AA - Thursday 2/4/16 @7:00PM

#1 Elk River/Zimmerman (4) vs #4 Andover (2)
#3 Grand Rapids/Greenway (2) vs #2 Forest Lake (4)
#1 Elk River/Zimmerman (5) vs #2 Forest Lake (3)

8AA - Saturday 2/6/16 @7:00PM

#1 Roseau (4) vs #4 Buffalo (2)
#3 St. Cloud (2) vs #2 Sartell/Sauk Rapids (4)
#1 Roseau (3) vs #2 Sartell/Sauk Rapids (2)

panpan111
Posts: 114
Joined: Thu Oct 15, 2009 4:51 pm

Post by panpan111 » Wed Feb 03, 2016 2:48 am

1AA
LS 4 LN 1
Farnington 0 DC 5
LS 4 DC 3

2AA
Tonka 5 Holy 0
Chaska 3 EP 4
Tonka 5 EP 3

3AA
Snodgrass 5 East Ridge 4
Hastings 4 Eagan 3
Hastings 4 Snodgrass 2

4AA
HM 4 Stillwater 2
MV 3 WBL 4
HM 5 WBL 2

5AA
MG 3 Anoka 2
Blaine 4 Centennial 3
MG 4 Blaine 1

6AA
Edina 3 Hopkins 2
Wayzata 2 CDH 4
Edina 3 CDH 2

7AA
Elks 5 Anover 3
Rapids 2 FL 4
Elks 2 FL 3

8AA
Roseau 5 Buffalo 3
St Cloud 2 Sartell 3
Roseau 2 Sartell 4

puckdreams
Posts: 65
Joined: Tue Apr 08, 2014 8:25 pm

Post by puckdreams » Wed Feb 03, 2016 4:05 am

1AA
Lakeville South 3, Lakeville North 2
Farmington 2, Dodge County 3
Lakeville South 2, Dodge County 3

2AA
Minnetonka 3, Shakopee 0
Chaska/Chanhassen 2, Eden Prairie 3
Minnetonka 3, Eden Prairie 2

3AA
Eastview 2, East Ridge 3
Hasting 2, Eagan 3
East Ridge 2, Eagan 3

4AA
Hill Murray 6, Roseville 1
Moundsview 3, White Bear Lake 2
Hill Murray 5, Moundsview 1

5AA
Maple Grove 3, Spring Lake Park 2
Blaine 3, Centennial 2
Maple Grove 2, Blaine 3

6AA
Edina 3, Hopkins 2
Wayzata 2, Cretin Durham Hall 3
Edina 3, Cretin Durham Hall 2

7AA
Elk River 5, Andover 2
Grand Rapids 3, Forest Lake 2
Elk River 3, Grand Rapids 2

8AA
Roseau 3, Buffalo 2
St. Cloud 2, Sartell/Sauk Rapids 3
Roseau 3, Sartell Sauk Rapids 2
Last edited by puckdreams on Wed Feb 03, 2016 8:34 am, edited 1 time in total.

THEBUCKSTOPSHERE
Posts: 19
Joined: Thu Mar 04, 2010 7:13 pm

Post by THEBUCKSTOPSHERE » Wed Feb 03, 2016 6:39 am

1AA
Lakeville South 4, Lakeville North 2
Dodge County 3, Farmington 1
Lakeville South 3, Dodge County 2

2AA
Minnetonka 6, Shakopee 0
Eden Prairie 4, Chaska/Chanhassen 2
Minnetonka 4, Eden Prairie 2

3AA
Eastview 3, East Ridge 2
Eagan 4, Hastings 3
Eagan 2, Eastview 1

4AA
Hill Murray 6, Roseville 0
Moundsview 3, White Bear Lake 2
Hill Murray 5, Moundsview 1

5AA
Maple Grove 4, SLP/CR 2
Blaine 3, Centennial 2
Blaine 3, Maple Grove 2

6AA
Edina 5, Hopkins 1
CDH 3, Wayzata 2
Edina 4, CDH 1

7AA
Elk River 4, C-E-C 2
Forest Lake 3, Grand Rapids 1
Elk River 3, Forest Lake 2

8AA
Roseau 3, Buffalo 2
Sartell/SR 3, St Cloud 2
Roseau 4, Sartell/SR 1
Last edited by THEBUCKSTOPSHERE on Wed Feb 03, 2016 6:53 am, edited 1 time in total.

spars46
Posts: 45
Joined: Thu Nov 07, 2013 12:59 pm

Post by spars46 » Wed Feb 03, 2016 6:46 am

Section 1AA
LS 5 LN 2
Farmington 3 Dodge County 5
Dodge County 5 LS 4

Section 2AA
Minnetonka 5 Holy Family 2
Chaska/Chan 4 EP 3
Minnetonka 3 Chaska/Chan 2

Section 3AA
Eastview 4 Apple Valley 1
Hastings 2 Eagan 3
Eastview 4 Eagan 3

Section 4AA
HM 5 Stillwater 2
MV 4 WBL 1
HM 5 MV 2

Section 5AA
Maple Grove 4 Anoka 1
Blaine 3 Centennial 5
Maple Grove 4 Centennial 5

Section 6AA
Edina 3 Hopkins 4
Wayzata 2 CDH 3
Hopkins 3 CDH 2

Section 7AA
ER 3 Andover 4
GR 2 Forest Lake 3
Andover 2 Forest Lake 3

Section 8AA

Roseau 2 Buffalo 4
St Cloud 2 Sartell 3
Buffalo 4 Sartell 2

cjmhockey19
Posts: 105
Joined: Sat Dec 15, 2007 7:02 pm

Post by cjmhockey19 » Wed Feb 03, 2016 7:55 am

Section 1AA
Lakeville South- 5, Lakeville North- 2
Farmington- 4, Dodge County- 3

Lakeville South- 6, Farmington- 3

Section 2AA
Minnetonka- 7, Holy Family- 2
Chaska/Chan- 3, Eden Prairie- 2

Minnetonka- 4, Chaska/Chan- 2

Section 3AA
Eastview- 4, East Ridge, 2
Hastings- 5, Eagan- 4

Hastings- 3, Eastview- 2 OT

Section 4AA
Hill-Murray- 7, Roseville- 2
Mounds View- 2, White Bear Lake- 1

Hill-Murray- 5, Mounds View- 2

Section 5AA
Maple Grove- 4, SLP/CR- 0
Centennial- 2, Blaine- 0

Maple Grove- 4, Centennial- 3

Section 6AA
Edina- 3, Hopkins- 1
CDH- 4, Wayzata- 2

CDH- 3, Edina- 2

Section 7AA
Elk River- 5, Andover- 3
Grand Rapids- 2, Forest Lake- 1

Elk River- 4, Grand Rapids- 2

Section 8AA
Roseau- 5, Buffalo- 2
St Cloud- 3, Sartell/Sauk Rapids- 1

Roseau- 4, St Cloud- 2

nu2hockey
Posts: 642
Joined: Fri Dec 20, 2013 8:19 pm

Post by nu2hockey » Wed Feb 03, 2016 9:52 am

1AA
LS 3
LN 2

Farm 1
DC 3

LS 2
DC 3

2AA
Tonka 5
Shakopee 0

C/C 1
EP 3

Tonka 3
EP 2

3AA
EV 3
ER 1

Hastings 2
Eagan 1

EV 1
Hastings 2

4AA
HM 5
SW 0

MV 3
WB 2

HM 4
MV 0

5AA
MG 4
SLP/CR 2

Blaine 2
Cent 1

MG 1
Blaine 3


6AA
Edina 4
Hopkins 1

Wayzata 2
CDH 3

Edina 3
CDH 2

7AA
ER/Z 5
Andover 2

GR/G 2
FL 4

ER/Z 4
FL 2

8AA
Roseau 4
Buffalo 2

StCloud 3
S/SR 2

Roseau 3
StCloud 1
Last edited by nu2hockey on Thu Feb 04, 2016 11:38 pm, edited 2 times in total.

Post Reply