2016 State Tournament - Pick the Winners Challenge!
Moderators: Mitch Hawker, east hockey, karl(east)
-
- Posts: 7260
- Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm
2016 State Tournament - Pick the Winners Challenge!
Continuing the tradition of past years we invite all forum readers to participate in this year’s “2016 State Tournament - Pick the Winners Challenge!”.
To retain our amateur status no prizes will be awarded, however the winner will be granted entrance into the prestigious "Minnesota Girls High School Hockey Forum Prognosticator Hall of Fame". Miracle of miracles, at least based on this year’s contests, I happen to be the defending champion and will attempt to at least have a respectable showing this year. But the competition will be stiff from fellow forum members like panpan111, who finished 2nd last year and first in this year’s AA Section Contest, and massalsa, who is just coming off his big win in the 2016 Section A Contest.
In any case it goes without saying that the more forum readers who meet this challenge head-on by choosing to participate, the greater the chance that a new champ will enter "The Hall" in 2016. And, even if you are unlucky and don't do especially well, it’s still a fun way of following both tournaments as you cheer on your favorite team(s)!
Here are the contest rules:
1. Class A predictions (all games) must be posted by Wednesday, February 17 at 11:00AM.
2. Class AA predictions (all games) must be posted by Thursday, February 18 at 11:00AM.
3. We will predict scores for the quarterfinal games only. Predicting the WINNER of each quarterfinal game is worth 3 points. Any correct quarterfinal SCORE adds 2 bonus points.
4. Predicting the WINNER of the four semifinal games is worth 5 points (each).
5. Predicting the WINNER of the Third Place and Consolation games is worth 4 points (each).
6. Predicting the WINNER of the two championship games is worth 10 points (each).
Here are the matchups:
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad
Alexandria vs. #3 St. Paul United
Semifinal Winner: ___________
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown
Semifinal Winner: ____________
Class A State Champion: ____________
Class A Third Place Winner: ___________
Class A Consolation Winner: ___________
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie
Semifinal Winner: ___________
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove
Semifinal Winner: ____________
Class AA State Champion: ____________
Class AA Third Place Winner: ___________
Class AA Consolation Winner: ___________
GOOD LUCK to all the teams this year, and enjoy your trip to State!
To retain our amateur status no prizes will be awarded, however the winner will be granted entrance into the prestigious "Minnesota Girls High School Hockey Forum Prognosticator Hall of Fame". Miracle of miracles, at least based on this year’s contests, I happen to be the defending champion and will attempt to at least have a respectable showing this year. But the competition will be stiff from fellow forum members like panpan111, who finished 2nd last year and first in this year’s AA Section Contest, and massalsa, who is just coming off his big win in the 2016 Section A Contest.
In any case it goes without saying that the more forum readers who meet this challenge head-on by choosing to participate, the greater the chance that a new champ will enter "The Hall" in 2016. And, even if you are unlucky and don't do especially well, it’s still a fun way of following both tournaments as you cheer on your favorite team(s)!
Here are the contest rules:
1. Class A predictions (all games) must be posted by Wednesday, February 17 at 11:00AM.
2. Class AA predictions (all games) must be posted by Thursday, February 18 at 11:00AM.
3. We will predict scores for the quarterfinal games only. Predicting the WINNER of each quarterfinal game is worth 3 points. Any correct quarterfinal SCORE adds 2 bonus points.
4. Predicting the WINNER of the four semifinal games is worth 5 points (each).
5. Predicting the WINNER of the Third Place and Consolation games is worth 4 points (each).
6. Predicting the WINNER of the two championship games is worth 10 points (each).
Here are the matchups:
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad
Alexandria vs. #3 St. Paul United
Semifinal Winner: ___________
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown
Semifinal Winner: ____________
Class A State Champion: ____________
Class A Third Place Winner: ___________
Class A Consolation Winner: ___________
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie
Semifinal Winner: ___________
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove
Semifinal Winner: ____________
Class AA State Champion: ____________
Class AA Third Place Winner: ___________
Class AA Consolation Winner: ___________
GOOD LUCK to all the teams this year, and enjoy your trip to State!
Re: 2016 State Tournament - Pick the Winners Challenge!
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad 6-1 Warroad
Alexandria vs. #3 St. Paul United SPU 5-2
Semifinal Winner: St. Paul United
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake Blake 14-1
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown Proctor/Hermantown 3-2
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: Warroad
Class A Consolation Winner: New Prague
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina Edina 4-3
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie EP 4-2
Semifinal Winner: Edina
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray HM 9-0
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove MG 5-3
Semifinal Winner: Hill-Murray
Class AA State Champion: Hill-Murray
Class AA Third Place Winner: Maple Grove
Class AA Consolation Winner: Lakeville South
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad 6-1 Warroad
Alexandria vs. #3 St. Paul United SPU 5-2
Semifinal Winner: St. Paul United
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake Blake 14-1
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown Proctor/Hermantown 3-2
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: Warroad
Class A Consolation Winner: New Prague
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina Edina 4-3
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie EP 4-2
Semifinal Winner: Edina
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray HM 9-0
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove MG 5-3
Semifinal Winner: Hill-Murray
Class AA State Champion: Hill-Murray
Class AA Third Place Winner: Maple Grove
Class AA Consolation Winner: Lakeville South
-
- Posts: 220
- Joined: Wed Jul 04, 2012 10:08 am
Sadly I will not be able to participate. My superstitions got the best of me and I refrained from the section contests because I was afraid of jinxing my new favorite team. Since my new favorite team made it to state, I can't start back up now. Maybe next year. Good luck folks.
36guy, picking against the Lightning is bad mojo...
36guy, picking against the Lightning is bad mojo...
Thanks to MNhockeyFan for another fun year!!!
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 3 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 5
Semifinal Winner: Warroad
Class A – Lower Bracket
Luverne 1 vs. #1 Blake 6
#5 New Prague 4 vs. #4 Proctor/Hermantown 5
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: SPU
Class A Consolation Winner: New Prague
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 3 vs. #2 Edina 5
Forest Lake 4 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: Edina
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 4
#5 Lakeville South 3 vs. #4 Maple Grove 4
Semifinal Winner: HM
Class AA State Champion: HM
Class AA Third Place Winner: Maple Grove
Class AA Consolation Winner: South
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 3 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 5
Semifinal Winner: Warroad
Class A – Lower Bracket
Luverne 1 vs. #1 Blake 6
#5 New Prague 4 vs. #4 Proctor/Hermantown 5
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: SPU
Class A Consolation Winner: New Prague
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 3 vs. #2 Edina 5
Forest Lake 4 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: Edina
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 4
#5 Lakeville South 3 vs. #4 Maple Grove 4
Semifinal Winner: HM
Class AA State Champion: HM
Class AA Third Place Winner: Maple Grove
Class AA Consolation Winner: South
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 0 vs. #3 St. Paul United 7
Semifinal Winner: ___SPU________
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 14
#5 New Prague 3 vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: ____Blake________
Class A State Champion: ___Blake_________
Class A Third Place Winner: ____Warroad_______
Class A Consolation Winner: ___Proctor/Hermantown________
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 2 vs. #2 Edina 4
Forest Lake 0 vs. #3 Eden Prairie 4
Semifinal Winner: ____Edina_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 5
#5 Lakeville South 2 vs. #4 Maple Grove 4
Semifinal Winner: __HM__________
Class AA State Champion: ____HM________
Class AA Third Place Winner: ___MG________
Class AA Consolation Winner: ___Eastview________
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 0 vs. #3 St. Paul United 7
Semifinal Winner: ___SPU________
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 14
#5 New Prague 3 vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: ____Blake________
Class A State Champion: ___Blake_________
Class A Third Place Winner: ____Warroad_______
Class A Consolation Winner: ___Proctor/Hermantown________
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 2 vs. #2 Edina 4
Forest Lake 0 vs. #3 Eden Prairie 4
Semifinal Winner: ____Edina_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 5
#5 Lakeville South 2 vs. #4 Maple Grove 4
Semifinal Winner: __HM__________
Class AA State Champion: ____HM________
Class AA Third Place Winner: ___MG________
Class AA Consolation Winner: ___Eastview________
-
- Posts: 219
- Joined: Fri Feb 13, 2009 2:03 pm
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad 0-7
Alexandria vs. #3 St. Paul United 1-4
Semifinal Winner: __Warroad__2-1
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake 0-9
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown 2-4
Semifinal Winner: ___Blake__ 3-1
Class A State Champion: _____Blake____4-1___
Class A Third Place Winner: _______PHM 3-2
Class A Consolation Winner: ____New Prague___3-0____
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina 1-3
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie 1-2
Semifinal Winner: _____Edina______ 3-2
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray 0-5
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove 3-4
Semifinal Winner: _____Hill Murray_______ 4-3
Class AA State Champion: ____Edina________ 3-2
Class AA Third Place Winner: _____Maple Grove______ 4-3
Class AA Consolation Winner: ____Forrest Lake_______ 2-1
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad 0-7
Alexandria vs. #3 St. Paul United 1-4
Semifinal Winner: __Warroad__2-1
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake 0-9
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown 2-4
Semifinal Winner: ___Blake__ 3-1
Class A State Champion: _____Blake____4-1___
Class A Third Place Winner: _______PHM 3-2
Class A Consolation Winner: ____New Prague___3-0____
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina 1-3
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie 1-2
Semifinal Winner: _____Edina______ 3-2
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray 0-5
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove 3-4
Semifinal Winner: _____Hill Murray_______ 4-3
Class AA State Champion: ____Edina________ 3-2
Class AA Third Place Winner: _____Maple Grove______ 4-3
Class AA Consolation Winner: ____Forrest Lake_______ 2-1
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 2 vs. #3 St. Paul United 5
Semifinal Winner: ____SPU_______
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 10
#5 New Prague 4 vs. #4 Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: _____Blake_______
Class A State Champion: ______SPU______
Class A Third Place Winner: _____Warroad______
Class A Consolation Winner: _____P/H______
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 2 vs. #2 Edina 4
Forest Lake 2 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: __Edina_________
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 4
#5 Lakeville South 3 vs. #4 Maple Grove 4
Semifinal Winner: _______HM_____
Class AA State Champion: ____HM________
Class AA Third Place Winner: _____MG______
Class AA Consolation Winner: ____LS_______
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 2 vs. #3 St. Paul United 5
Semifinal Winner: ____SPU_______
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 10
#5 New Prague 4 vs. #4 Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: _____Blake_______
Class A State Champion: ______SPU______
Class A Third Place Winner: _____Warroad______
Class A Consolation Winner: _____P/H______
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 2 vs. #2 Edina 4
Forest Lake 2 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: __Edina_________
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 4
#5 Lakeville South 3 vs. #4 Maple Grove 4
Semifinal Winner: _______HM_____
Class AA State Champion: ____HM________
Class AA Third Place Winner: _____MG______
Class AA Consolation Winner: ____LS_______
Here are the matchups:
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 3 vs. #2 Warroad 4
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 6
Semifinal Winner: __St Paul United_________
Class A – Lower Bracket
Luverne 1 vs. #1 Blake 9
#5 New Prague 4 vs. #4 Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: _____Blake_______
Class A State Champion: _______St Paul United_____
Class A Third Place Winner: ______Blake_____
Class A Consolation Winner: _______Proctor____
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 2 vs. #2 Edina 5
Forest Lake 1 vs. #3 Eden Prairie 5
Semifinal Winner: ____Edina_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 5
#5 Lakeville South 3 vs. #4 Maple Grove 2
Semifinal Winner: ___Hill Murray_________
Class AA State Champion: _____Hill Murray_______
Class AA Third Place Winner: _____Eden Prairie______
Class AA Consolation Winner: _____Maple Grove______
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 3 vs. #2 Warroad 4
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 6
Semifinal Winner: __St Paul United_________
Class A – Lower Bracket
Luverne 1 vs. #1 Blake 9
#5 New Prague 4 vs. #4 Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: _____Blake_______
Class A State Champion: _______St Paul United_____
Class A Third Place Winner: ______Blake_____
Class A Consolation Winner: _______Proctor____
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 2 vs. #2 Edina 5
Forest Lake 1 vs. #3 Eden Prairie 5
Semifinal Winner: ____Edina_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 5
#5 Lakeville South 3 vs. #4 Maple Grove 2
Semifinal Winner: ___Hill Murray_________
Class AA State Champion: _____Hill Murray_______
Class AA Third Place Winner: _____Eden Prairie______
Class AA Consolation Winner: _____Maple Grove______
-
- Posts: 3
- Joined: Sun Feb 15, 2015 4:16 pm
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad 6-1 Warroad
Alexandria vs. #3 St. Paul United SPU 3-1
Semifinal Winner: Warroad
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake Blake 9-0
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown New Prague 4-3
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: SPU
Class A Consolation Winner: Proctor/Hermantown
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina Edina 4-1
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie EP 3-1
Semifinal Winner: Edina
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray HM 6-0
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove MG 3-1
Semifinal Winner: Hill-Murray
Class AA State Champion: Hill-Murray
Class AA Third Place Winner: Eden Prairie
Class AA Consolation Winner: Lakeville South
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad 6-1 Warroad
Alexandria vs. #3 St. Paul United SPU 3-1
Semifinal Winner: Warroad
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake Blake 9-0
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown New Prague 4-3
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: SPU
Class A Consolation Winner: Proctor/Hermantown
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina Edina 4-1
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie EP 3-1
Semifinal Winner: Edina
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray HM 6-0
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove MG 3-1
Semifinal Winner: Hill-Murray
Class AA State Champion: Hill-Murray
Class AA Third Place Winner: Eden Prairie
Class AA Consolation Winner: Lakeville South
Last edited by goalie.coach.retired on Tue Feb 16, 2016 9:05 pm, edited 1 time in total.
-
- Posts: 7260
- Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 1, Warroad 5
Alexandria 0, St. Paul United 4
Semifinal Winner: Warroad
Class A – Lower Bracket
Luverne 0, Blake 7
#5 New Prague 2, Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: St. Paul United
Class A Consolation Winner: New Prague
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 1, Edina 4
Forest Lake 2, Eden Prairie 4
Semifinal Winner: Eden Prairie
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0, Hill-Murray 7
Lakeville South 2, Maple Grove 3
Semifinal Winner: Hill-Murray
Class AA State Champion: Hill-Murray
Class AA Third Place Winner: Edina
Class AA Consolation Winner: Lakeville South
Class A – Upper Bracket
Northfield 1, Warroad 5
Alexandria 0, St. Paul United 4
Semifinal Winner: Warroad
Class A – Lower Bracket
Luverne 0, Blake 7
#5 New Prague 2, Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: St. Paul United
Class A Consolation Winner: New Prague
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 1, Edina 4
Forest Lake 2, Eden Prairie 4
Semifinal Winner: Eden Prairie
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0, Hill-Murray 7
Lakeville South 2, Maple Grove 3
Semifinal Winner: Hill-Murray
Class AA State Champion: Hill-Murray
Class AA Third Place Winner: Edina
Class AA Consolation Winner: Lakeville South
Last edited by MNHockeyFan on Tue Feb 16, 2016 12:13 pm, edited 1 time in total.
Thanks MNHockeyFan for running these all year long!
I was hoping for the elusive double in sections but no dice...hoping to win the big one instead!
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 6
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 4
Semifinal Winner: _____Warroad______
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 10
#5 New Prague 3 vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: ____Blake________
Class A State Champion: ____Blake________
Class A Third Place Winner: _____SPU______
Class A Consolation Winner: ______H-Town_____
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 2 vs. #2 Edina 4
Forest Lake 1 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: ____Eden Prairie_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 7
#5 Lakeville South 1 vs. #4 Maple Grove 4
Semifinal Winner: _____HM_______
Class AA State Champion: _____HM_______
Class AA Third Place Winner: ____Hornet_______
Class AA Consolation Winner: _____FLake______
I was hoping for the elusive double in sections but no dice...hoping to win the big one instead!
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 6
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 4
Semifinal Winner: _____Warroad______
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 10
#5 New Prague 3 vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: ____Blake________
Class A State Champion: ____Blake________
Class A Third Place Winner: _____SPU______
Class A Consolation Winner: ______H-Town_____
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 2 vs. #2 Edina 4
Forest Lake 1 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: ____Eden Prairie_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 7
#5 Lakeville South 1 vs. #4 Maple Grove 4
Semifinal Winner: _____HM_______
Class AA State Champion: _____HM_______
Class AA Third Place Winner: ____Hornet_______
Class AA Consolation Winner: _____FLake______
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 0 vs. #3 St. Paul United 8
Semifinal Winner: ___SPU________
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 11
#5 New Prague 3 vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: ____Blake________
Class A State Champion: ___Blake_________
Class A Third Place Winner: ____Warroad_______
Class A Consolation Winner: ___P/H________
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 1 vs. #2 Edina 4
Forest Lake 1 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: ____Edina_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 7
#5 Lakeville South 1 vs. #4 Maple Grove 3
Semifinal Winner: __HM__________
Class AA State Champion: ____HM________
Class AA Third Place Winner: ___MG________
Class AA Consolation Winner: ___LS________
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 0 vs. #3 St. Paul United 8
Semifinal Winner: ___SPU________
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 11
#5 New Prague 3 vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: ____Blake________
Class A State Champion: ___Blake_________
Class A Third Place Winner: ____Warroad_______
Class A Consolation Winner: ___P/H________
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 1 vs. #2 Edina 4
Forest Lake 1 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: ____Edina_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 0 vs. #1 Hill-Murray 7
#5 Lakeville South 1 vs. #4 Maple Grove 3
Semifinal Winner: __HM__________
Class AA State Champion: ____HM________
Class AA Third Place Winner: ___MG________
Class AA Consolation Winner: ___LS________
-
- Posts: 70
- Joined: Thu Nov 18, 2010 3:54 pm
016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 3
Alexandria 0 vs. #3 St. Paul United 5
Semifinal Winner: ___SPU________
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 8
#5 New Prague 5 vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: ____Blake________
Class A State Champion: ___Blake_________
Class A Third Place Winner: ____St. Paul United______
Class A Consolation Winner: ___P/H________
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 3 vs. #2 Edina 2
Forest Lake 2 vs. #3 Eden Prairie 4
Semifinal Winner: ____Eden Prairie_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 2 vs. #1 Hill-Murray 6
#5 Lakeville South 1 vs. #4 Maple Grove 3
Semifinal Winner: __Maple Grove__________
Class AA State Champion: ____Maple Grove________
Class AA Third Place Winner: ___HM________
Class AA Consolation Winner: ___LS________
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 3
Alexandria 0 vs. #3 St. Paul United 5
Semifinal Winner: ___SPU________
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 8
#5 New Prague 5 vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: ____Blake________
Class A State Champion: ___Blake_________
Class A Third Place Winner: ____St. Paul United______
Class A Consolation Winner: ___P/H________
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 3 vs. #2 Edina 2
Forest Lake 2 vs. #3 Eden Prairie 4
Semifinal Winner: ____Eden Prairie_______
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 2 vs. #1 Hill-Murray 6
#5 Lakeville South 1 vs. #4 Maple Grove 3
Semifinal Winner: __Maple Grove__________
Class AA State Champion: ____Maple Grove________
Class AA Third Place Winner: ___HM________
Class AA Consolation Winner: ___LS________
-
- Posts: 7260
- Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm
-
- Posts: 119
- Joined: Sat Dec 15, 2007 7:02 pm
Class A
Upper Bracket
Warroad-7, Northfield- 1
St Paul United-5, Alexandria- 2
Semifinal Winner: Warroad
Lower Bracket
Blake- 11, Luverne- 0
Proctor/Hermantown-4, New Prague- 3
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place: Proctor/Hermantown
Class A Consolation: New Prague
Class AA
Upper Bracket
Edina- 3, Eastview- 2
Eden Prairie- 5, Forest Lake- 3
Semifinal Winner: Eden Prairie
Lower Bracket
Hill-Murray, 7, Sartell/Sauk Rapids- 1
Maple Grove- 4, Lakeville South-2
Semifinal Winner: Hill-Murray
Class AA Champion: Hill-Murray
Class AA Third Place: Edina
Class AA Consolation: Eastview
Upper Bracket
Warroad-7, Northfield- 1
St Paul United-5, Alexandria- 2
Semifinal Winner: Warroad
Lower Bracket
Blake- 11, Luverne- 0
Proctor/Hermantown-4, New Prague- 3
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place: Proctor/Hermantown
Class A Consolation: New Prague
Class AA
Upper Bracket
Edina- 3, Eastview- 2
Eden Prairie- 5, Forest Lake- 3
Semifinal Winner: Eden Prairie
Lower Bracket
Hill-Murray, 7, Sartell/Sauk Rapids- 1
Maple Grove- 4, Lakeville South-2
Semifinal Winner: Hill-Murray
Class AA Champion: Hill-Murray
Class AA Third Place: Edina
Class AA Consolation: Eastview
-
- Posts: 172
- Joined: Sun Jan 03, 2016 11:45 am
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 3 vs. 2 Warroad
Alexandria 4 vs. 1 St. Paul United
Semifinal Winner: Northfield
Class A – Lower Bracket
Luverne 10 vs. 1 Blake
New Prague 4 vs. 3 Proctor/Hermantown
Semifinal Winner: Luverne
Class A State Champion: Luverne
Class A Third Place Winner: New Prague
Class A Consolation Winner: St Paul United
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 0 vs. 3 Edina
Forest Lake 3 vs. 2 Eden Prairie
Semifinal Winner: Forest Lake
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 4 vs. 1 Hill-Murray
Lakeville South 1 vs. 3 Maple Grove
Semifinal Winner: Sartell/Sauk Rapids
Class AA State Champion: Forest Lake
Class AA Third Place Winner: Maple Grove
Class AA Consolation Winner:EP
Class A – Upper Bracket
Northfield 3 vs. 2 Warroad
Alexandria 4 vs. 1 St. Paul United
Semifinal Winner: Northfield
Class A – Lower Bracket
Luverne 10 vs. 1 Blake
New Prague 4 vs. 3 Proctor/Hermantown
Semifinal Winner: Luverne
Class A State Champion: Luverne
Class A Third Place Winner: New Prague
Class A Consolation Winner: St Paul United
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 0 vs. 3 Edina
Forest Lake 3 vs. 2 Eden Prairie
Semifinal Winner: Forest Lake
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 4 vs. 1 Hill-Murray
Lakeville South 1 vs. 3 Maple Grove
Semifinal Winner: Sartell/Sauk Rapids
Class AA State Champion: Forest Lake
Class AA Third Place Winner: Maple Grove
Class AA Consolation Winner:EP
-
- Posts: 2
- Joined: Wed Feb 18, 2015 8:51 am
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad Warroad 7-2
Alexandria vs. #3 St. Paul United SPU 5-1
Semifinal Winner: Warroad
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake Blake 9-1
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown PH 4-2
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Warroad
Class A Third Place Winner: SPU
Class A Consolation Winner: Alexandria
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina Eastview 3-2
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie EP 5-1
Semifinal Winner: EP
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray HM 7-2
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove MG 4-1
Semifinal Winner: HM
Class AA State Champion: HM
Class AA Third Place Winner: Eastview
Class AA Consolation Winner: Edina
Class A – Upper Bracket
Northfield vs. #2 Warroad Warroad 7-2
Alexandria vs. #3 St. Paul United SPU 5-1
Semifinal Winner: Warroad
Class A – Lower Bracket
Luverne vs. #1 Blake Blake 9-1
#5 New Prague vs. #4 Proctor/Hermantown PH 4-2
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Warroad
Class A Third Place Winner: SPU
Class A Consolation Winner: Alexandria
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview vs. #2 Edina Eastview 3-2
Forest Lake vs. #3 Eden Prairie EP 5-1
Semifinal Winner: EP
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids vs. #1 Hill-Murray HM 7-2
#5 Lakeville South vs. #4 Maple Grove MG 4-1
Semifinal Winner: HM
Class AA State Champion: HM
Class AA Third Place Winner: Eastview
Class AA Consolation Winner: Edina
-
- Posts: 136
- Joined: Thu Nov 15, 2007 10:55 pm
Warroad 7-1 northfield
Spu 5-1 Alex
Semi-final winner-warroad
Blake 9-1 Luverne
New Prague 4-3 ph
Semi-final winner - Blake
A champion--Blake
A 3rd place -- spu
A cons -- ph
Edina 4-2 eastview
Ep 4-1 forest lake
Semifinal winner -- ep
Hill Murray 7-1 sartell
Mg 3-1 lakeville south
Semifinal winner -- hill
Aa champion-- hill Murray
Aa 3rd place -- maple grove
Aa cons -- eastview
Spu 5-1 Alex
Semi-final winner-warroad
Blake 9-1 Luverne
New Prague 4-3 ph
Semi-final winner - Blake
A champion--Blake
A 3rd place -- spu
A cons -- ph
Edina 4-2 eastview
Ep 4-1 forest lake
Semifinal winner -- ep
Hill Murray 7-1 sartell
Mg 3-1 lakeville south
Semifinal winner -- hill
Aa champion-- hill Murray
Aa 3rd place -- maple grove
Aa cons -- eastview
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 2 vs. #2 Warroad 6
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 5
Semifinal Winner: St Paul United
Class A – Lower Bracket
Luverne 1 vs. #1 Blake 8
#5 New Prague 4 vs. #4 Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: St Paul Academy
Class A Consolation Winner: Proctor/Hermantown
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 3 vs. #2 Edina 5
Forest Lake 2 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: Edina
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 1 vs. #1 Hill-Murray 6
#5 Lakeville South 2 vs. #4 Maple Grove 3
Semifinal Winner: Hill Murray
Class AA State Champion: Edina
Class AA Third Place Winner: Eden Prairie
Class AA Consolation Winner: Lakeville South
Class A – Upper Bracket
Northfield 2 vs. #2 Warroad 6
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 5
Semifinal Winner: St Paul United
Class A – Lower Bracket
Luverne 1 vs. #1 Blake 8
#5 New Prague 4 vs. #4 Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: Blake
Class A State Champion: Blake
Class A Third Place Winner: St Paul Academy
Class A Consolation Winner: Proctor/Hermantown
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 3 vs. #2 Edina 5
Forest Lake 2 vs. #3 Eden Prairie 3
Semifinal Winner: Edina
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 1 vs. #1 Hill-Murray 6
#5 Lakeville South 2 vs. #4 Maple Grove 3
Semifinal Winner: Hill Murray
Class AA State Champion: Edina
Class AA Third Place Winner: Eden Prairie
Class AA Consolation Winner: Lakeville South
-
- Posts: 29
- Joined: Sat Jan 08, 2011 8:25 am
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 0 vs. #2 Warroad 6
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 4
Semifinal Winner: SPU 3-2
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 8
#5 New Prague 3 4vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: Blake 4-1
Class A State Champion: Blake 4-2
Class A Third Place Winner: Warroad 4-1
Class A Consolation Winner: PH 5-1
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 1 vs. #2 Edina 5
Forest Lake 1vs. #3 Eden Prairie 4
Semifinal Winner: EP 2-1
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 1 vs. #1 Hill-Murray 4
#5 Lakeville South 2 vs. #4 Maple Grove 3
Semifinal Winner: Hill Murray 3-1
Class AA State Champion: Hill Murray 4-1
Class AA Third Place Winner: Maple Grove 3-1
Class AA Consolation Winner: Sartell/SR 2-1
Class A – Upper Bracket
Northfield 0 vs. #2 Warroad 6
Alexandria 1 vs. #3 St. Paul United 4
Semifinal Winner: SPU 3-2
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 8
#5 New Prague 3 4vs. #4 Proctor/Hermantown 2
Semifinal Winner: Blake 4-1
Class A State Champion: Blake 4-2
Class A Third Place Winner: Warroad 4-1
Class A Consolation Winner: PH 5-1
2016 Class AA Girls Hockey Tournament
Class AA – Upper Bracket
Eastview 1 vs. #2 Edina 5
Forest Lake 1vs. #3 Eden Prairie 4
Semifinal Winner: EP 2-1
Class AA – Lower Bracket
Sartell/Sauk Rapids 1 vs. #1 Hill-Murray 4
#5 Lakeville South 2 vs. #4 Maple Grove 3
Semifinal Winner: Hill Murray 3-1
Class AA State Champion: Hill Murray 4-1
Class AA Third Place Winner: Maple Grove 3-1
Class AA Consolation Winner: Sartell/SR 2-1
-
- Posts: 7260
- Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm
2016 Class A Girls Hockey Tournament
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 2 vs. #3 St. Paul United 4
Semifinal Winner: __SPU_________
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 10
#5 New Prague 2 vs. #4 Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: ___Blake_________
Class A State Champion: ____Blake________
Class A Third Place Winner: ___Warroad________
Class A Consolation Winner: ___New Prague________
Class A – Upper Bracket
Northfield 1 vs. #2 Warroad 5
Alexandria 2 vs. #3 St. Paul United 4
Semifinal Winner: __SPU_________
Class A – Lower Bracket
Luverne 0 vs. #1 Blake 10
#5 New Prague 2 vs. #4 Proctor/Hermantown 3
Semifinal Winner: ___Blake_________
Class A State Champion: ____Blake________
Class A Third Place Winner: ___Warroad________
Class A Consolation Winner: ___New Prague________
-
- Posts: 7260
- Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm
-
- Posts: 7260
- Joined: Tue Nov 07, 2006 10:28 pm
And it ends 3-0. Shots on goal were 36-12, but Northfield hung in there and made the Warriors work for their three scores.
In our contest all but one favored the second seeded Warriors, and they add 3 points each. With his 3-1 call rascalbrock came closest on the score, but no bonus points awarded this game.
In our contest all but one favored the second seeded Warriors, and they add 3 points each. With his 3-1 call rascalbrock came closest on the score, but no bonus points awarded this game.