Games Thursday Dec 5 2019
Moderators: Mitch Hawker, east hockey, karl(east)
Games Thursday Dec 5 2019
Mora/Milaca vs La Crescent-Hokah - La Crescent Community Arena 5:00 PM CST
Anoka vs Totino-Grace - Brooklyn Park Community Center 7:00 PM CST
Centennial vs Osseo - Dick Vraa Ice Arena, Osseo 7:00 PM CST
Champlin Park vs Maple Grove - Maple Grove Community Ice Arena 7:00 PM CST
Chanhassen vs Waconia - Waconia City Ice Arena 7:00 PM CST
Chisago Lakes vs Monticello - Moose Sherritt Ice Arena, Broadway Street East, Monticello, MN, USA 7:00 PM CST
Delano vs Bloomington Kennedy - Bloomington Ice Garden 7:00 PM CST
Duluth East vs Bemidji - Bemidji Community Arena 7:00 PM CST
Fairmont vs Waseca - Waseca Community Arena 7:00 PM CST
Holy Family vs STMA - Albertville Ice Arena 7:00 PM CST
Lakeville South vs Eastview - Apple Valley Sports Arena 7:00 PM CST
Little Falls vs Wadena-Deer Creek - Wadena Ice Arena 7:00 PM CST
Mahtomedi vs St. Paul Academy - Drake Arena, St. Paul 7:00 PM CST
Minneapolis vs South St. Paul - Doug Woog Arena, South St. Paul 7:00 PM CST
North Shore vs Moose Lake Area - Riverside Ice Arena, Moose Lake 7:00 PM CST
Owatonna vs Winona - Bud King Ice Arena, Winona 7:00 PM CST
Princeton vs North Branch - Chisago Lakes Arena 7:00 PM CST
Prior Lake vs Minnetonka - Pagel Ice Arena, Minnetonka 7:00 PM CST
Providence Academy vs Hopkins - Hopkins Pavilion Ice Arena 7:00 PM CST
Redwood Valley vs Luverne - Blue Mound Ice Arena, Luverne 7:00 PM CST
Rogers vs Elk River/Zimmerman - Elk River Ice Arena 7:00 PM CST
Rosemount vs Shakopee - Shakopee Ice Arena 7:00 PM CST
Roseville vs Forest Lake - Forest Lake Sports Center 7:00 PM CST
Simley vs Hill-Murray - Aldrich Arena 7:00 PM CST
Spring Lake Park vs Armstrong/Cooper - New Hope Ice Arena 7:00 PM CST
St. Paul Highland Park vs Cambridge-Isanti - Isanti Ice Arena 7:00 PM CST
Woodbury vs White Bear Lake - Vadnais Sports Center 7:00 PM CST
Coon Rapids vs Blaine - Fogerty Ice Arena, Lincoln Street Northeast, Minneapolis, MN, USA 7:00 PM CST
Austin vs Albert Lea - Albert Lea City Arena 7:15 PM CST
Burnsville vs Eagan - Eagan Ice Arena 7:15 PM CST
Faribault vs Rochester John Marshall - Rochester Recreation Center 7:15 PM CST
Mankato East vs Northfield - Northfield Ice Arena 7:15 PM CST
Mounds View vs Cretin-Derham Hall - Highland Ice Arena 7:15 PM CST
Orono vs Breck - Anderson Ice Arena, Breck School 7:15 PM CST
River Lakes vs St. Cloud - Municipal Athletic Complex, St. Cloud 7:15 PM CST
Rochester Mayo vs Mankato West - Mankato All Seasons Arena 7:15 PM CST
Sauk Rapids-Rice vs Fergus Falls - Fergus Falls Ice Arena 7:15 PM CST
Willmar vs Alexandria - Runestone Community Center, Alexandria 7:15 PM CST
Hutchinson vs Minnesota River - Le Sueur Parks & Recreation, Ferry Street, Le Sueur, MN, USA 7:30 PM CST
Duluth Denfeld vs Cloquet-Esko-Carlton - Cloquet Area Recreation Center 7:30 PM CST
East Ridge vs Stillwater - St. Croix Rec Center, Stillwater 7:30 PM CST
Henry Sibley vs Hastings - Hastings Civic Arena 7:30 PM CST
Irondale vs Park of Cottage Grove - Cottage Grove Ice Arena 7:30 PM CST
New Ulm vs Marshall - Red Baron Arena, Marshall 7:30 PM CST
Windom vs Worthington - Worthington Hockey Arena 7:30 PM CST
Proctor vs Superior - Wessman Arena, Catlin Avenue, Superior, WI, USA 7:30 PM CST
Mound Westonka vs Southwest Christian/Richfield - Chaska Community Center 8:00 PM CST
Anoka vs Totino-Grace - Brooklyn Park Community Center 7:00 PM CST
Centennial vs Osseo - Dick Vraa Ice Arena, Osseo 7:00 PM CST
Champlin Park vs Maple Grove - Maple Grove Community Ice Arena 7:00 PM CST
Chanhassen vs Waconia - Waconia City Ice Arena 7:00 PM CST
Chisago Lakes vs Monticello - Moose Sherritt Ice Arena, Broadway Street East, Monticello, MN, USA 7:00 PM CST
Delano vs Bloomington Kennedy - Bloomington Ice Garden 7:00 PM CST
Duluth East vs Bemidji - Bemidji Community Arena 7:00 PM CST
Fairmont vs Waseca - Waseca Community Arena 7:00 PM CST
Holy Family vs STMA - Albertville Ice Arena 7:00 PM CST
Lakeville South vs Eastview - Apple Valley Sports Arena 7:00 PM CST
Little Falls vs Wadena-Deer Creek - Wadena Ice Arena 7:00 PM CST
Mahtomedi vs St. Paul Academy - Drake Arena, St. Paul 7:00 PM CST
Minneapolis vs South St. Paul - Doug Woog Arena, South St. Paul 7:00 PM CST
North Shore vs Moose Lake Area - Riverside Ice Arena, Moose Lake 7:00 PM CST
Owatonna vs Winona - Bud King Ice Arena, Winona 7:00 PM CST
Princeton vs North Branch - Chisago Lakes Arena 7:00 PM CST
Prior Lake vs Minnetonka - Pagel Ice Arena, Minnetonka 7:00 PM CST
Providence Academy vs Hopkins - Hopkins Pavilion Ice Arena 7:00 PM CST
Redwood Valley vs Luverne - Blue Mound Ice Arena, Luverne 7:00 PM CST
Rogers vs Elk River/Zimmerman - Elk River Ice Arena 7:00 PM CST
Rosemount vs Shakopee - Shakopee Ice Arena 7:00 PM CST
Roseville vs Forest Lake - Forest Lake Sports Center 7:00 PM CST
Simley vs Hill-Murray - Aldrich Arena 7:00 PM CST
Spring Lake Park vs Armstrong/Cooper - New Hope Ice Arena 7:00 PM CST
St. Paul Highland Park vs Cambridge-Isanti - Isanti Ice Arena 7:00 PM CST
Woodbury vs White Bear Lake - Vadnais Sports Center 7:00 PM CST
Coon Rapids vs Blaine - Fogerty Ice Arena, Lincoln Street Northeast, Minneapolis, MN, USA 7:00 PM CST
Austin vs Albert Lea - Albert Lea City Arena 7:15 PM CST
Burnsville vs Eagan - Eagan Ice Arena 7:15 PM CST
Faribault vs Rochester John Marshall - Rochester Recreation Center 7:15 PM CST
Mankato East vs Northfield - Northfield Ice Arena 7:15 PM CST
Mounds View vs Cretin-Derham Hall - Highland Ice Arena 7:15 PM CST
Orono vs Breck - Anderson Ice Arena, Breck School 7:15 PM CST
River Lakes vs St. Cloud - Municipal Athletic Complex, St. Cloud 7:15 PM CST
Rochester Mayo vs Mankato West - Mankato All Seasons Arena 7:15 PM CST
Sauk Rapids-Rice vs Fergus Falls - Fergus Falls Ice Arena 7:15 PM CST
Willmar vs Alexandria - Runestone Community Center, Alexandria 7:15 PM CST
Hutchinson vs Minnesota River - Le Sueur Parks & Recreation, Ferry Street, Le Sueur, MN, USA 7:30 PM CST
Duluth Denfeld vs Cloquet-Esko-Carlton - Cloquet Area Recreation Center 7:30 PM CST
East Ridge vs Stillwater - St. Croix Rec Center, Stillwater 7:30 PM CST
Henry Sibley vs Hastings - Hastings Civic Arena 7:30 PM CST
Irondale vs Park of Cottage Grove - Cottage Grove Ice Arena 7:30 PM CST
New Ulm vs Marshall - Red Baron Arena, Marshall 7:30 PM CST
Windom vs Worthington - Worthington Hockey Arena 7:30 PM CST
Proctor vs Superior - Wessman Arena, Catlin Avenue, Superior, WI, USA 7:30 PM CST
Mound Westonka vs Southwest Christian/Richfield - Chaska Community Center 8:00 PM CST
Re: Games Thursday Dec 5 2019
In 2nd
DEast 2
Bemidji 2
DEast 2
Bemidji 2
Last edited by elliott70 on Thu Dec 05, 2019 8:03 pm, edited 1 time in total.
Re: Games Thursday Dec 5 2019
After 1:
Orono 1, Breck 0
Shots 12-4 Spartans
Orono dominating all phases
4-0 Orono late in 3rd
Shots 30-18
4-0 final
Orono 1, Breck 0
Shots 12-4 Spartans
Orono dominating all phases
4-0 Orono late in 3rd
Shots 30-18
4-0 final
Last edited by Stang5280 on Thu Dec 05, 2019 9:21 pm, edited 2 times in total.
Re: Games Thursday Dec 5 2019
Mahtomedi up 2-1 over SPA midway through second.
Pretty tight contest from what I have seen.
Zephyrs score almost as soon as I posted to go up 3-1
Final
Mahtomedi 3, SPA 1
Unsure of shots but relatively close
Pretty tight contest from what I have seen.
Zephyrs score almost as soon as I posted to go up 3-1
Final
Mahtomedi 3, SPA 1
Unsure of shots but relatively close
Last edited by Stang5280 on Thu Dec 05, 2019 9:06 pm, edited 1 time in total.
-
- Posts: 747
- Joined: Fri Jan 29, 2016 6:54 am
- Location: Bovey
Re: Games Thursday Dec 5 2019
Cloquet-Esko-Carlton 3, Denfeld 2. End of one. SOG 17-16 Denfeld
Re: Games Thursday Dec 5 2019
After 2
DEast 3
Bemidji 2
3-3 in the third
4 games in a row for Bemidji, where they lose focus for about 4 shifts and give up 3 goals.
Final
DEast 6
Bemidji 3
DEast 3
Bemidji 2
3-3 in the third
4 games in a row for Bemidji, where they lose focus for about 4 shifts and give up 3 goals.
Final
DEast 6
Bemidji 3
Last edited by elliott70 on Thu Dec 05, 2019 9:12 pm, edited 1 time in total.
-
- Posts: 443
- Joined: Tue Jan 04, 2011 12:07 pm
Re: Games Thursday Dec 5 2019
Forest Lake 5 (empty net)
Roseville 2
Final
FL 5 unanswered goals
Roseville 2
Final
FL 5 unanswered goals
-
- Posts: 747
- Joined: Fri Jan 29, 2016 6:54 am
- Location: Bovey
Re: Games Thursday Dec 5 2019
Cloquet-Esko-Carlton 4, Denfeld 3. End of 2
-
- Posts: 923
- Joined: Thu Jul 13, 2006 8:58 am
- Location: East Metro
Re: Games Thursday Dec 5 2019
White Bear 6
Woodbury. 0
Roed with a hat trick. 8 for the year.
Roed, Newpower, Schauer line with 5 of the six goals
Woodbury. 0
Roed with a hat trick. 8 for the year.
Roed, Newpower, Schauer line with 5 of the six goals
-
- Posts: 747
- Joined: Fri Jan 29, 2016 6:54 am
- Location: Bovey
Re: Games Thursday Dec 5 2019
Cloquet-Esko-Carlton 5, Denfeld 4 final
-
- Posts: 1006
- Joined: Mon Mar 26, 2012 8:26 pm
Re: Games Thursday Dec 5 2019
Tonka loses again, this time 3-1 to PL