Games Saturday 12-8-18
Moderators: Mitch Hawker, east hockey, karl(east)
Games Saturday 12-8-18
Brainerd Tournament
Eden Prairie vs Brainerd at Brainerd 12:30 PM
Brainerd Tournament
Benilde-St. Margaret's vs Hermantown at Brainerd 2:30 PM
Morris/Benson Area vs Red Lake Falls at Red Lake Falls 1:00 PM
Rochester Century vs Mankato West at Mankato 1:00 PM
Cambridge-Isanti vs Mora/Milaca at Mora 1:00 PM
Roseau vs Hibbing/Chisholm at Hibbing 1:00 PM
Simley vs South St. Paul at South St. Paul 1:00 PM
Breckenridge/Wahpeton vs Fairmont at Fairmont 1:00 PM
Becker/Big Lake vs Dodge County at Kasson 1:00 PM
Lake of the Woods vs Park Rapids Area at Park Rapids 2:00 PM
St. Paul Johnson vs Kittson Central at Hallock 2:00 PM
Tartan vs Crookston at Crookston 2:00 PM
Eveleth-Gilbert Area vs Princeton at Princeton 2:00 PM
Minnehaha Academy vs Minneapolis at Parade Ice Garden 2:00 PM
Sartell-St. Stephen vs Chaska at Chaska 2:00 PM
Duluth East vs Andover at Andover 2:00 PM
Greenway/Nash-Kee vs East Grand Forks at East Grand Forks 3:00 PM
Minnesota River vs Windom Area at Windom 3:00 PM
St. Cloud Cathedral vs Thief River Falls at REA - Thief River Falls 3:00 PM
St. Francis vs Rochester John Marshall at Rochester Rec Center 3:00 PM
White Bear Lake vs Cretin-Derham Hall at Highland Ice Arena 3:00 PM
Elk River/Zimmerman vs Centennial at Centennial 3:00 PM
Maple Grove vs Anoka at Anoka 3:00 PM
Totino-Grace vs Coon Rapids at Coon Rapids 3:00 PM
AC Wings vs Osseo at Osseo 3:00 PM
Breck vs Holy Angels at Richfield 3:00 PM
Duluth Marshall vs Minnetonka at Minnetonka 3:00 PM
Warroad vs Grand Rapids at Grand Rapids 3:00 PM
Irondale/St. Anthony vs Spring Lake Park at Fogerty Arena 3:00 PM
Delano vs Buffalo at Buffalo 3:00 PM
St. Thomas Academy vs Holy Family Catholic at Victoria 3:00 PM
Farmington vs Lakeville South at Lakeville South 3:00 PM
La Crescent-Hokah vs Southwest Christian at -1 3:15 PM
Waseca vs Luverne at Luverne 3:30 PM
Marshall vs Hutchinson at Hutchinson 3:30 PM
Monticello vs Orono at Orono 4:00 PM
Providence Academy vs Waconia at Waconia 4:30 PM
Bloomington Kennedy vs Mound Westonka/Watertown-Mayer at Mound Westonka 5:00 PM
Shakopee vs Apple Valley at Apple Valley 6:00 PM
Burnsville vs Rosemount at Rosemount 7:00 PM
Hill-Murray vs Wayzata at Wayzata 7:00 PM
Chanhassen vs Rogers at Rogers 7:00 PM
North Shore vs North Branch at Lindstrom 7:00 PM
New Prague vs Bloomington Jefferson at Bloomington 7:00 PM
East Ridge vs Roseville at Roseville 7:30 PM
Stillwater Area vs Mounds View at Blaine 7:30 PM
St. Michael-Albertville vs Blaine at Fogerty Arena 7:30 PM
C-E-C vs Eagan at Eagan 7:30 PM Eastview vs Lakeville North at Lakeville North 7:30 PM
Mahtomedi vs Owatonna at Owatonna 8:00 PM
North St. Paul vs Woodbury at Bielenberg 8:00 PM
May-Port (ND) vs Moose Lake Area at Moose Lake 2:00 PM
Eden Prairie vs Brainerd at Brainerd 12:30 PM
Brainerd Tournament
Benilde-St. Margaret's vs Hermantown at Brainerd 2:30 PM
Morris/Benson Area vs Red Lake Falls at Red Lake Falls 1:00 PM
Rochester Century vs Mankato West at Mankato 1:00 PM
Cambridge-Isanti vs Mora/Milaca at Mora 1:00 PM
Roseau vs Hibbing/Chisholm at Hibbing 1:00 PM
Simley vs South St. Paul at South St. Paul 1:00 PM
Breckenridge/Wahpeton vs Fairmont at Fairmont 1:00 PM
Becker/Big Lake vs Dodge County at Kasson 1:00 PM
Lake of the Woods vs Park Rapids Area at Park Rapids 2:00 PM
St. Paul Johnson vs Kittson Central at Hallock 2:00 PM
Tartan vs Crookston at Crookston 2:00 PM
Eveleth-Gilbert Area vs Princeton at Princeton 2:00 PM
Minnehaha Academy vs Minneapolis at Parade Ice Garden 2:00 PM
Sartell-St. Stephen vs Chaska at Chaska 2:00 PM
Duluth East vs Andover at Andover 2:00 PM
Greenway/Nash-Kee vs East Grand Forks at East Grand Forks 3:00 PM
Minnesota River vs Windom Area at Windom 3:00 PM
St. Cloud Cathedral vs Thief River Falls at REA - Thief River Falls 3:00 PM
St. Francis vs Rochester John Marshall at Rochester Rec Center 3:00 PM
White Bear Lake vs Cretin-Derham Hall at Highland Ice Arena 3:00 PM
Elk River/Zimmerman vs Centennial at Centennial 3:00 PM
Maple Grove vs Anoka at Anoka 3:00 PM
Totino-Grace vs Coon Rapids at Coon Rapids 3:00 PM
AC Wings vs Osseo at Osseo 3:00 PM
Breck vs Holy Angels at Richfield 3:00 PM
Duluth Marshall vs Minnetonka at Minnetonka 3:00 PM
Warroad vs Grand Rapids at Grand Rapids 3:00 PM
Irondale/St. Anthony vs Spring Lake Park at Fogerty Arena 3:00 PM
Delano vs Buffalo at Buffalo 3:00 PM
St. Thomas Academy vs Holy Family Catholic at Victoria 3:00 PM
Farmington vs Lakeville South at Lakeville South 3:00 PM
La Crescent-Hokah vs Southwest Christian at -1 3:15 PM
Waseca vs Luverne at Luverne 3:30 PM
Marshall vs Hutchinson at Hutchinson 3:30 PM
Monticello vs Orono at Orono 4:00 PM
Providence Academy vs Waconia at Waconia 4:30 PM
Bloomington Kennedy vs Mound Westonka/Watertown-Mayer at Mound Westonka 5:00 PM
Shakopee vs Apple Valley at Apple Valley 6:00 PM
Burnsville vs Rosemount at Rosemount 7:00 PM
Hill-Murray vs Wayzata at Wayzata 7:00 PM
Chanhassen vs Rogers at Rogers 7:00 PM
North Shore vs North Branch at Lindstrom 7:00 PM
New Prague vs Bloomington Jefferson at Bloomington 7:00 PM
East Ridge vs Roseville at Roseville 7:30 PM
Stillwater Area vs Mounds View at Blaine 7:30 PM
St. Michael-Albertville vs Blaine at Fogerty Arena 7:30 PM
C-E-C vs Eagan at Eagan 7:30 PM Eastview vs Lakeville North at Lakeville North 7:30 PM
Mahtomedi vs Owatonna at Owatonna 8:00 PM
North St. Paul vs Woodbury at Bielenberg 8:00 PM
May-Port (ND) vs Moose Lake Area at Moose Lake 2:00 PM
Re: Games Saturday 12-8-18
Game(s) of the Day
Brainerd Tournament
Eden Prairie vs Brainerd at Brainerd 12:30 PM
Brainerd Tournament
Benilde-St. Margaret's vs Hermantown at Brainerd 2:30 PM
Becker/Big Lake vs Dodge County at Kasson 1:00 PM
Eveleth-Gilbert Area vs Princeton at Princeton 2:00 PM
Minnehaha Academy vs Minneapolis at Parade Ice Garden 2:00 PM
Sartell-St. Stephen vs Chaska at Chaska 2:00 PM
Duluth East vs Andover at Andover 2:00 PM
Greenway/Nash-Kee vs East Grand Forks at East Grand Forks 3:00 PM
White Bear Lake vs Cretin-Derham Hall at Highland Ice Arena 3:00 PM
St. Thomas Academy vs Holy Family Catholic at Victoria 3:00 PM
Farmington vs Lakeville South at Lakeville South 3:00 PM
Marshall vs Hutchinson at Hutchinson 3:30 PM
Monticello vs Orono at Orono 4:00 PM
Hill-Murray vs Wayzata at Wayzata 7:00 PM
Brainerd Tournament
Eden Prairie vs Brainerd at Brainerd 12:30 PM
Brainerd Tournament
Benilde-St. Margaret's vs Hermantown at Brainerd 2:30 PM
Becker/Big Lake vs Dodge County at Kasson 1:00 PM
Eveleth-Gilbert Area vs Princeton at Princeton 2:00 PM
Minnehaha Academy vs Minneapolis at Parade Ice Garden 2:00 PM
Sartell-St. Stephen vs Chaska at Chaska 2:00 PM
Duluth East vs Andover at Andover 2:00 PM
Greenway/Nash-Kee vs East Grand Forks at East Grand Forks 3:00 PM
White Bear Lake vs Cretin-Derham Hall at Highland Ice Arena 3:00 PM
St. Thomas Academy vs Holy Family Catholic at Victoria 3:00 PM
Farmington vs Lakeville South at Lakeville South 3:00 PM
Marshall vs Hutchinson at Hutchinson 3:30 PM
Monticello vs Orono at Orono 4:00 PM
Hill-Murray vs Wayzata at Wayzata 7:00 PM
Re: Games Saturday 12-8-18
Andover scores with 1 to go in first
Re: Games Saturday 12-8-18
Class A upset alert:
Princeton 2, Eveleth-Gilbert 0 after 2
Shots 33-16 Princeton
Edit to add:
Sartell 2, Chaska 1 after 2
Princeton 2, Eveleth-Gilbert 0 after 2
Shots 33-16 Princeton
Edit to add:
Sartell 2, Chaska 1 after 2
Re: Games Saturday 12-8-18
Still 1-0 after 2 at Andover . Sogs 17 apiece
Andover with an incredible forecheck game, while giving up 3-8 inches in height
Andover with an incredible forecheck game, while giving up 3-8 inches in height
-
- Posts: 70
- Joined: Fri Oct 20, 2017 3:09 pm
- Location: Duluth, MN
Re: Games Saturday 12-8-18
Minnetonka- Duluth Marshall 0-0 after one. shots 17-2.
Re: Games Saturday 12-8-18
Erickson ties it with 7 to go, deflects In a Cochran blast
Hounds go on Pp with 1.40 remaining
Overtime !
Hounds go on Pp with 1.40 remaining
Overtime !
Last edited by WestMetro on Sat Dec 08, 2018 4:02 pm, edited 2 times in total.
Re: Games Saturday 12-8-18
Two finals:
Sartell 3, Chaska 1 (ENG)
Princeton 2, Eveleth-Gilbert 0
And trying to do the Class A rankings becomes an even bigger challenge.
Sartell 3, Chaska 1 (ENG)
Princeton 2, Eveleth-Gilbert 0
And trying to do the Class A rankings becomes an even bigger challenge.
-
- Posts: 224
- Joined: Sat Jan 02, 2016 3:54 pm
- Location: Hinckley
Re: Games Saturday 12-8-18
2-1 Andover in OT.
Re: Games Saturday 12-8-18
Kron wins it for Andv late in OT!
Well done Huskies and coach Manney!
Well done Huskies and coach Manney!
Re: Games Saturday 12-8-18
What a game! Andover’s transition game and speed are amazing. I know I’m thinking too far down the road, but it sucks that one of these teams won’t be heading to state.
-
- Posts: 2550
- Joined: Fri Dec 01, 2006 8:00 pm
Re: Games Saturday 12-8-18
Rapids gets the 3-0 win over Warroad at IRA today and evens their season record at 3 wins and 3 losses. 3 wins in a row with the Edina trip looming.
-
- Posts: 2679
- Joined: Thu Dec 21, 2006 1:01 pm
Re: Games Saturday 12-8-18
BSM 3
Hairmantown 2
LMAO
Hairmantown 2
LMAO
-
- Posts: 70
- Joined: Fri Oct 20, 2017 3:09 pm
- Location: Duluth, MN
Re: Games Saturday 12-8-18
2-1 Final. Minnetonka vs. Duluth Marshall
Re: Games Saturday 12-8-18
EGF over Greenway 4-2 in penalty filled affair.
Shots 30-15 in favor of EGF
EGF with 2 major penalties, Greenway with 1
Greenway looked very tired and didn't generate much outside of their PP
Shots 30-15 in favor of EGF
EGF with 2 major penalties, Greenway with 1
Greenway looked very tired and didn't generate much outside of their PP
-
- Posts: 2679
- Joined: Thu Dec 21, 2006 1:01 pm
Re: Games Saturday 12-8-18
EGF is living up to the billing.
Greenway and CEC are total disappointment in the early going. SELL
-
- Site Admin
- Posts: 7270
- Joined: Tue Dec 10, 2002 8:33 pm
- Location: Proctor, MN
Re: Games Saturday 12-8-18
Sure, if that possum got run over by several vehicles.
Lee
Message Board arsonist since 2005
Egomaniac since 2006
Egomaniac since 2006
-
- Posts: 103
- Joined: Sun May 08, 2011 1:20 pm
Re: Games Saturday 12-8-18
WBL > CDH 4-3 OT
Re: Games Saturday 12-8-18
I generally agree with the sentiment, but Greenway did have a home game last night, then had to hop on a bus for a three hour drive to make a 3:00 drop. Thanks to that brilliant scheduling, it’s understandable they were gassed. A horrible week for the Raiders, but there is time to bounce back.northwoods oldtimer wrote: ↑Sat Dec 08, 2018 5:29 pmEGF is living up to the billing.
Greenway and CEC are total disappointment in the early going. SELL
If we’re talking about disappointing teams, add Chaska right to the top of the list. Two losses already to Class A teams that probably shouldn’t be within three goals of them.
Re: Games Saturday 12-8-18
Well done BSM Red Knights and WBL Bears!!!
I see Tonka barely escaped Duluth Marshall 2-1. Amazing!
I see Tonka barely escaped Duluth Marshall 2-1. Amazing!
Re: Games Saturday 12-8-18
Let it be known that we have now reached the point where private school victories over Hermantown are being celebrated
-
- Posts: 2679
- Joined: Thu Dec 21, 2006 1:01 pm